Start Polecane Brytyjski rząd rezygnuje ze zniesienia stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających

Brytyjski rząd rezygnuje ze zniesienia stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających

371
0

Minister finansów Kwasi Kwarteng potwierdził, że rząd wycofuje się z budzącej ogromne kontrowersje decyzji o obniżeniu podatku dla najlepiej zarabiających.

Zniesienie 45-procentowej stawki podatkowej dla osób, które zarabiają powyżej 150 tys. funtów rocznie, było jednym z elementów ogłoszonego 23 września przez Kwartenga największego od dziesięcioleci pakietu cięć podatkowych, który – jak przekonywał minister wraz z szefową rządu – jest konieczny do pobudzenia brytyjskiej gospodarki.

Jednak pakiet ten został fatalnie odebrany przez opinię publiczną, bo w czasie, gdy rosną koszty życia, głównymi beneficjentami mieli być najlepiej zarabiający. Nerwowo zareagowały również rynki finansowe, ponieważ cięcia zostałyby sfinansowane przez wzrost zadłużenia kraju. Sceptycznie zareagowała, widząc dramatycznie spadające w sondażach poparcie dla partii, nawet część posłów konserwatywnych, którzy sugerowali, że mogą zagłosować przeciw jego przyjęciu.

Kiedy tylko pojawiły się doniesienia, że rząd porzuci plan obniżenia podatków dla najbogatszych, funt zbliżył się do poziomu, w którym znajdował się przed ogłoszeniem cięcia podatków w zeszłym miesiącu

PoprzedniRekordowa liczba pielęgniarek odchodzi z NHS
NastępnyLodowisko powróci do WestQuay tej zimy