Start Wiadomości Brytyjski paszport trzecim, najpotężniejszym na świecie

Brytyjski paszport trzecim, najpotężniejszym na świecie

1392
0

Niemieccy obywatele mogą pochwalić się „najbardziej wpływowym paszportem” na świecie – informuje „Daily Telegraph”. Posiadacze tego niemieckiego dokumentu mogą bez wizy wjechać na terytorium aż 177 państw na 218 możliwych.

Ranking został przygotowany przez Henley & Partners, firmy zajmujące się doradztwem w kwestii obywatelstw i rezydentur. Specjaliści uwzględnili w nim 218 państw, których paszporty umożliwiają wjazd na terytorium określonych krajów bez posiadania wizy.

Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy, obywatele tego kraju mogą bez wizy przekroczyć granicę aż 177 krajów, tuż za nimi uplasowała się Szwecja, której obywatelstwo upoważnia do wjazdu na terytorium 176 państw. Na trzecim miejscu ex aequo znalazła się Wielka Brytania, Finlandia, Francja, Włochy i Hiszpania (175).

Dopiero za podium znalazły się Stany Zjednoczone, Belgia, Dania i Holandia, których obywatele nie muszą posiadać wizy przy wjeździe do 174 państw. Polska uplasowała się na 15. miejscu ze 161 krajami, do których Polak może wjechać bez dodatkowych uprawnień.

Ostatnie miejsce należy do Afganistanu, z paszportem tego kraju możliwe jest przekroczenie granicy zaledwie 25 krajów. Na przedostatnim jest Pakistan (29 krajów), a na trzecim od końca Irak (30).

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniUwaga kierowcy: od dziś obowiązuje nowe ograniczenie prędkości w Southampton
NastępnyPracownicy w UK boją się o swoją przyszłość po Brexicie