Start Brexit Brytyjski parlament odrzucił neutralną uchwałę rządu ws. brexitu

Brytyjski parlament odrzucił neutralną uchwałę rządu ws. brexitu

1485
0

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Proponowana uchwała – odwołująca się m.in. do głosowania z 29 stycznia, kiedy posłowie wezwali premier do renegocjacji umowy ws. Brexitu – miała wzmocnić mandat polityczny premier Theresy May w rozmowach z Unią Europejską, w których Wielka Brytania domaga się m.in. zmian w kontrowersyjnym mechanizmie awaryjnym dla Irlandii Płn. (ang. backstop).

Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów, przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów). Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu.

Oznacza to, że na 43 dni przed datą planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, kraj ten wciąż nie doszedł nawet do wewnętrznego porozumienia. Możliwe więc, że Brytyjczycy opuszczą Wspólnotę bez żadnych ustaleń i negocjacji. Przed takim scenariuszem ostrzegają zwłaszcza ekonomiści i przedsiębiorcy, którzy spodziewają się gospodarczej katastrofy. Kolejne głosowania ws. brexitu zaplanowano na 27 lutego. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPo Brexicie wzrośnie migracja do Wielkiej Brytanii
NastępnyWszystkie linie kolejowe Southampton będą zamknięte przez cały weekend