Start Polecane Brytyjski handel z UE odbija się po Brexicie

Brytyjski handel z UE odbija się po Brexicie

847

Jak podaje Krajowe Biuro Statystyczne (ONS), brytyjski eksport do Unii Europejskiej wzrósł w lutym o 46,6 proc. w stosunku do stycznia, odrabiając znaczną część spadku, który nastąpił w pierwszym miesiącu po wyjściu z okresu przejściowego po Brexicie.

W styczniu, który był pierwszym miesiącem po wyjściu z okresu przejściowego po Brexicie, zarówno brytyjski eksport do UE, jak i import z niej zanotowały rekordowe spadki – odpowiednio o 42 proc. i 29,7 proc. przyczyn tego było kilka, m.in. problemy firm z dostosowaniem się do nowych regulacji, utrudnienia w przekraczaniu granic w związku z rozprzestrzeniającym się wówczas brytyjskim wariantem koronawirusa.

ONS zaznaczył jednak, że odbicie, które miało miejsce w lutym, nie wyrównało jeszcze spadków ze stycznia i zarówno eksport, jak i import były poniżej poziomów z lutego zeszłego roku. Wartość eksportu do UE była w lutym o 12,5 proc. niższa niż w lutym 2020 r., choć jest to znacząco mniejsza różnica niż w styczniu 2021 r. w stosunku do stycznia 2020 r. – 41,4 proc. W przypadku importu z UE spadek mierzony rok do roku zmniejszył się z 19,2 proc. w styczniu do 11,5 proc. w lutym.

PoprzedniUniversal Credit: zmiany w systemie świadczeń
NastępnyNowa kampania wzywa do przetestowania dwukrotnie w tygodniu