Start Polecane Brytyjska policja ujawniła tożsamość Rosjan podejrzanych o otrucie Skripala w Salisbury

Brytyjska policja ujawniła tożsamość Rosjan podejrzanych o otrucie Skripala w Salisbury

1043
0

Prokuratura ma wystarczające dowody, aby postawić zarzut usiłowania zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córki dwóm obywatelom Rosji.

Oskarżeni to Aleksandr Pietrow i Rusłan Boszyrow. Theresa May poinformowała, że mężczyzni zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i musieli działać za przyzwoleniem władz w Moskwie.
Za podejrzanymi wystawiono europejski nakaz aresztowania. Brytyjska prokuratura nie wystąpi jednak o ekstradycję mężczyzn z Rosji, gdyż rosyjska konstytucja nie zezwala na takie działania.

Śledczy ustalili, że Pietrow i Boszyrow przylecieli na lotnisko Gatwick 2 marca na pokładzie samolotu linii lotniczych Aerofłot, a wylecieli 4 marca wieczorem. W tym czasie aż dwukrotnie odwiedzili Salisbury, gdzie mieszkał Skripal: raz 3 marca w ramach rekonesansu i drugi raz 4 marca, gdy użyli nowiczoka na drzwiach wejściowych jego mieszkania.

Jak ustalono, do ataku na Skripala napastnicy prawdopodobnie użyli specjalnie zmodyfikowanego, podrabianego opakowania perfum „Premier Jour” marki Nina Ricci, w której przewieziono zabójczą substancję do Wielkiej Brytanii.Śledczy ostrzegli, że pomimo szczegółowych poszukiwań nie są w stanie wykluczyć istnienia kolejnych skażonych nowiczokiem przedmiotów i zaapelowali do mieszkańców Salisbury, aby nie dotykali żadnych nieznanych przedmiotów leżących na ziemi.

PoprzedniDzień otwarty w Southampton General Hospital
NastępnyNowa kampania sportowa zachęcająca kobiety do aktywności