Start Brexit Brytyjska królowa poparła zawieszenie parlamentu

Brytyjska królowa poparła zawieszenie parlamentu

736
0

Elżbieta II zaakceptowała plan Borisa Johnsona dotyczący zawieszenia pracy parlamentu. Premier Wielkiej Brytanii poprosił królową Elżbietę II o zgodę na zawieszenie obrad Izby Gmin na pięć tygodni.

Boris Johnson zaprzecza jakoby planując zawieszenie parlamentu chciał powstrzymać opozycję przed próbą zmiany strategii w sprawie Brexitu. Rządowy plan zakłada, że parlament miałby wznowić obrady zgodnie z dotychczasowym harmonogramem w przyszły wtorek, 3 września, ale zakończyć je ledwie kilka dni później, w drugim tygodniu września. Posłowie zostaliby wówczas zmuszeni do ponad miesięcznej przerwy w pracy przed mową tronową 14 października, w której Elżbieta II przedstawiłaby plany legislacyjne nowego rządu Johnsona, zarówno dotyczące polityki wewnętrznej, jak i wyjścia z Unii Europejskiej.

Głosowanie nad planem legislacyjnym rządu i jego strategią w sprawie Brexitu odbyłoby się wówczas najprawdopodobniej w dniach 21-22 października, tuż po ostatnim szczycie UE przed zaplanowanym na 31 października wyjściem Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty. To dawałoby też premierowi szansę na przyjęcie przez Izbę Gmin w ostatniej chwili ewentualnego nowego porozumienia z Brukselą.

Decyzję o zawieszeniu prac parlamentu próbował zablokować lider Partii Pracy Jeremy Corbyn. W liście do królowej polityk ocenił złożoną przez premiera Borisa Johnsona propozycję jako „konstytucyjny skandal” i „nieakceptowalne” rozwiązanie, które ma pozwolić rządowi na pozostawienie sobie otwartej opcji opuszczenia Wspólnoty bez umowy mimo sprzeciwu ze strony parlamentarnej opozycji.

PoprzedniMieszkańcy sprzeciwiają się godzinom otwarcia klubu ze striptizem w Southampton
NastępnyDwóch nastolatków aresztowanych po napaści na emeryta