Start Brexit Brytyjscy rolnicy obawiają się, że po Brexicie zabraknie pracowników

Brytyjscy rolnicy obawiają się, że po Brexicie zabraknie pracowników

742
0

Rolnicy tracą cierpliwość z powodu braku zdecydowanych działań rządu, które zapewnią, że po Brexicie dostęp do sezonowych pracowników nie zostanie ograniczony – poinformował The Guardian. 

Podczas corocznej konferencji National Farmers’ Union (NFU) została poruszona kwestia dostępności do sezonowych pracowników po Brexie. Minister środowiska Michael Gove powiedział, że rozumie sytuację rolników, ale jednocześnie poinformował, że nie ma uprawnień by spełnić ich żądania i wypracować nową umowę dla pracowników spoza UE, która pozwoli pracować im w brytyjskich gospodarstwach rolnych po Brexicie.

Przedstawiciele NFU twierdzą, że braki w pracownikach już teraz są tak duże, że muszą ich poszukiwać poza krajami Unii. Rolnicy domagają się powrotu do sezonowego programu dla robotników rolnych, który został zlikwidowany w 2013 roku. Dzięki ponownemu uruchomieniu planu farmerzy mieliby możliwość zatrudnia pracowników spoza UE.

Jak pisze The Guardian, liczba pracowników z UE przybywających do Wielkiej Brytanii cały czas się zmniejsza. Dziennik pisze, że powodem jest Brexit, słabnący funt oraz  poprawa warunków  zatrudnienia w krajach Europy Wschodniej, takich jak Polska, skąd przybyło wielu pracowników.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniLondyn prosi Brukselę o dłuższy okres przejściowy po Brexicie
NastępnyParada Równości powraca do Hamprshire