Start Wiadomości Brytyjscy pracownicy coraz biedniejsi – zarobki maleją w rekordowym tempie

Brytyjscy pracownicy coraz biedniejsi – zarobki maleją w rekordowym tempie

1105
0

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) ujawniła, że realne stawki wynagrodzenia dla pracowników w Wielkiej Brytanii maleją szybciej, niż w większości krajów, którym w związku z kryzysem udzielono międzynarodowej pomocy finansowej.

UK wypadła w tej kwestii najgorzej na tle wszystkich państw grupy G20. W okresie trzech ostatnich lat, do 2013 roku, wysokość płacy realnej obniżała się na Wyspach szybciej niż w krajach, które w wyniku kryzysu ekonomicznego niemal otarły się o bankructwo – Portugalii, Hiszpanii i Irlandii. Zarobki malały również w Japoniii, ale w tempie dużo wolniejszym niż w UK. Wzrost płac odnotowano natomiast w USA, Francji, Niemczech, Kanadzie i Australii.

Jak twierdzi starszy ekonomista ILO i autor raportu – Patrick Belser: „W 2008 mieliśmy w Wielkiej Brytanii do czynienia z tendencją wzrostową, podczas gdy w innych krajach notowano spadki lub stagnację. Jednak od trzech lat, do 2013 roku, wysokość płac stopniowo malała. W tym roku możemy liczyć co najwyżej na utrzymanie się tych wartości, ale najprawdopodobniej znowu odnotujemy spadek” – tłumaczy Belser.

W Wielkiej Brytanii największy spadek wysokości zarobków, po uwzględnieniu inflacji, miał miejsce w 2011, kiedy to wyniósł 3,4 procent. Dla porównania, we Włoszech, których gospodarka skutki kryzysu finansowego odczuła dużo bardziej dotkliwie, wartość ta wynosiła 1,9 procent.

ŹRÓDŁOwww.polishexpress.co.uk
PoprzedniImigranci odmładzają Wielką Brytanię
NastępnyJaki rynek pracy w 2015 roku?