Start Coronavirus Brytyjscy naukowcy badają mieszanie różnych szczepionek na Covid

Brytyjscy naukowcy badają mieszanie różnych szczepionek na Covid

314
0

W Wielkiej Brytanii rozpoczęto badania, aby sprawdzić, czy podawanie ludziom różnych szczepionek na Covid w pierwszej i drugiej dawce działa tak samo, jak obecnie stosowana praktyka polegająca na dwukrotnym stosowaniu tego samego rodzaju szczepionki.

Chodzi o to, aby zapewnić większą elastyczność przy wdrażaniu szczepionek i pomóc radzić sobie z wszelkimi potencjalnymi przerwami w dostawach. Naukowcy twierdzą, że mieszanie szczepionek mogłoby również zapewnić jeszcze lepszą ochronę.

Obecnie oficjalne wytyczne Wspólnego Komitetu ds. Szczepień (JCVI) mówią, że każdy, kto już otrzymał szczepionkę Pfizer-BioNTech lub Oxford-Astra Zeneca w ramach zatwierdzonego w Wielkiej Brytanii programu szczepień, powinien otrzymać tę samą szczepionkę w obu dawkach. Nie ma sugestii, że to się zmieni, chociaż w bardzo rzadkich przypadkach można zastosować inną szczepionkę – jeśli dostępna jest tylko jedna szczepionka lub nie wiadomo, która została podana jako pierwsza dawka.

Wcześniejsze doświadczenia sugerują, że mieszanie szczepionek może być korzystnym podejściem – na przykład niektóre programy szczepień przeciwko wirusowi Ebola obejmują mieszanie różnych szczepionek w celu poprawy ochrony.

PoprzedniSzczątki mamuta znalezione na plaży Isle of Wight
NastępnyBank of England: Gospodarka silnie odbije się dzięki szczepionce