Start Polecane Brytyjscy naukowcy: Alkohol pomaga w nauce języków obcych

Brytyjscy naukowcy: Alkohol pomaga w nauce języków obcych

673
0

Alkohol pity w niewielkich ilościach poprawia zdolność do komunikowania się w obcych językach – udowodnili naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu, londyńskiego King’s College oraz holenderskiego Uniwersytetu Maastricht.

Zespół brytyjskich i holenderskich naukowców przeprowadził badania, z których wynika, że po niewielkiej ilości alkoholu mówimy płynniej w językach obcych. Wyniki eksperymentu opublikowano w Journal of Psychopharmacology.

Badania zostały przeprowadzane na grupie 50 Niemców – studentów Uniwersytetu Maastricht w Holandii, którzy uczyli się języka niderlandzkiego. Każdy z uczestników eksperymentu miał odbyć 2-minutową rozmowę z rodowitym Holendrem  Przez rozpoczęciem badania połowie osób został podany alkohol (dawka w zależności od wagi ciała – średnio był to kufel piwa). Holendrzy oceniający później zdolności językowe Niemców nie wiedzieli, którym osobom został podany alkohol. Jak się okazało, znacznie lepiej w rozmowie wypadły osoby, którym podano piwo – mówili płynniej, z większą swobodą, mieli lepszy akcent i większy zasób słów oraz popełniali mniej błędów gramatycznych – informuje Independent.

Po zakończeniu badania, naukowcy wwyciągnęli wniosek, że niewielka ilość alkoholu pomaga w używaniu języka obcego i zwiększa zdolności komunikacyjne.

–Należy mieć na uwadze, że uczestnicy tego badania spożyli niewielką dawkę alkoholu. Wyższy poziom spożycia  może nie mieć korzystnego wpływu na wymowę języka obcego – ostrzegł dr Fritz Renne, jeden z organizatorów badania.