Start Polecane Brytyjscy emeryci uciekają za granicę?

Brytyjscy emeryci uciekają za granicę?

962
0

Coraz więcej brytyjskich emerytów wyjeżdża z Wielkiej Brytanii, by osiedlić się w innych europejskich państwach, takich jak Francja, czy Hiszpania – informuje Independent.

Firmy zajmujące się pomocą w przeprowadzkach na kontynent zauważyły podwojenie się liczby brytyjskich emerytów, którzy chcą opuścić Wyspy i przenieść się do innych europejskich państw. Specjaliści uważają, że rosnąca liczba emerytów–emigrantów, rozważających możliwość przeprowadzki na stałe, jest związana z Brexitem i obawą, że po jego zakończeniu będzie to znacznie trudniejsze.

Blevins Franks firma, która oferuje doradztwo finansowe dla Brytyjczyków, które przeprowadzają się do Europy, odnotowała od czasu ubiegłorocznego referendum wzrost zapytań o 20-25 proc. Podobny wzrost deklarują inne firmy.

Najwięcej emerytów rozważa wyjazd do Hiszpanii, Portugalii oraz Francji – liczba chętnych do przeprowadzki do tych państw podwoiła się. Jednak John Springfield, ekspert ds. migracji w Centre for European Reform uważa, że złote czasy dla brytyjskich emerytów, spędzających jesień życia w ciepłych krajach, bezpowrotnie się skończyły.

– Sprawa emerytów jest bardzo kosztowna. Nie ma możliwości, by Hiszpania pozwoliła wielu Brytyjczykom na emeryturę i korzystanie z ich systemu opieki zdrowotnej, chyba, że młodzi Hiszpanie mogliby przyjechać i pracować w Wielkiej Brytanii. Jeśli nie mamy swobodnego przepływu, jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli prawa do emerytury – ostrzega Springfield.

Niektórzy doradcy finansowi apelują, by wszyscy Brytyjczycy, którzy chcą przeprowadzić się do innych europejskich państw, poczekali na zakończenie negocjacji ws. Brexitu i zobaczyli, jak będą wyglądać zasady dotyczące opieki zdrowotnej i przekazywania emerytur za granicą.

Obecnie Brytyjczycy odwiedzający Hiszpanię mają bezpłatny dostęp do lekarzy rodzinnych i szpitali opłaconych przez NHS.

W Hiszpanii mieszka około 300 000 obywateli brytyjskich, z czego 40 proc. stanowią osoby w wieku powyżej 65 lat. We Francji żyje około 148 000 Brytyjczyków, z czego około 20 proc. to emeryci.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniWielka Brytania opuści nie tylko UE, ale także wspólny rynek i unię celną
NastępnyPościg za mężczyzną, który zaatakował dwie kobiety w Southampton