Start Polecane Brytyjka ma kłopoty przez polskie nazwisko

Brytyjka ma kłopoty przez polskie nazwisko

898
0

Brytyjka Emma Szewczak-Harris, która nosi polskie nazwisko po mężu, otrzymała list od NHS z prośbą o udowodnienie prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Szewczak-Harris jest rodowitą Brytyjką, jednak przyjęła po mężu polskie nazwisko. Kilka dni temu kobieta opublikowała w Internecie list ze Szpitala Uniwersyteckiego w Cambridge, w którym wezwano ją do udowodnienia prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii i tym samym prawa do bezpłatnej opieki medycznej.

Chorzy, którzy nie pochodzą z Wielkiej Brytanii są zobowiązani zapłacić za niektóre zabiegi, a szpitale proszą pacjentów o deklarację statusu imigracyjnego w celu ustalenia kwalifikowalności do bezpłatnej opieki. Jednak jak donoszą lekarze, NHS nie sprawdza wszystkich pacjentów, a wybiera ich na podstawie m.in. etniczności i obco brzmiącego nazwiska – informuje buzzfeed.com

Kobieta tłumaczy, że z powodu ciąży pojawiała się w szpitalu częściej niż zwykle, ale nigdy dotąd nie musiała udowadniać prawa do pobytu w UK i darmowego leczenia. Szpital zobowiązał Brytyjkę do dostarczenia dokumentów do 30 października.

– Urodziłam się i wychowałam w Wielkiej Brytanii. Całe zamieszanie jest zapewne spowodowane moim polsko brzmiącym nazwiskiem – mówi Szewczak-Harris.

Rzecznik szpitala przeprasza i tłumaczy, że list został wysłany w efekcie programu, którego celem jest wyłapywanie pacjentów, którzy nie mają prawa do darmowego leczenia