Start Wiadomości Brytyjczycy zapłacą za brak członkostwa w strefie Schengen?

Brytyjczycy zapłacą za brak członkostwa w strefie Schengen?

2152
0

Po Brexicie każdy zastanawiał się jak będzie wyglądało podróżowanie między Wielką Brytanią a krajami Unii Europejskiej. Okazuje się, że teraz to brak przynależności UK do strefy Schengen może być problemem.

Obecnie Brytyjczycy cieszą się swobodą podróżowania po krajach Unii Europejskiej. Takie wyjazdy nie wiążą się z koniecznością wcześniejszej rejestracji, czy uiszczania opłat, jednak od tego tygodnia może to ulec zmianie. Sytuacja nie ma nic wspólnego z Brexitem a ze strefą Schengen.

Wielka Brytania i Irlandia nie należą do strefy Schengen, a to ona gwarantuje otwarte granice i swobodny przepływ ludzi. Jednak w związku z licznymi atakami terrorystycznymi i próbami uniknięcia ich w przyszłości, na Starym Kontynencie ma zostać zwiększona ochrona granic. W związku z tym przyjezdni z państw nienależących do strefy Schengen będą zobligowani zarejestrować się przed podróżą i opłacić tego koszt, który wyniesie prawdopodobnie 10 funtów.

Proces ten będzie podobny do tego stosowanego między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi – Brytyjczykom nie potrzebna jest wiza, ale muszą aplikować o autoryzację do specjalnego systemu podróży Esta.

– Fakt, że przeprowadzamy debatę na ten temat właśnie teraz, nie jest przypadkowy. Rok temu miały miejsce serie ataków terrorystycznych, które wstrząsnęły całą Francją i Europą – powiedział sir Julian King, europejski komisarz ds. bezpieczeństwa. Dodał też, że taki system rejestracji podróżnych pozwoli dowiedzieć się więcej o osobach, które planują podróż do Europy jeszcze zanim się tutaj pojawią.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniTrump będzie konsultował każdą decyzję dotyczącą Wielkiej Brytanii z Faragem
NastępnyPrzez Brexit Święta Bożego Narodzenia będą droższe w tym roku