Start Wiadomości Brytyjczycy umierają z przejedzenia: jedna trzecia Wyspiarzy cierpi na stłuszczenie wątroby

Brytyjczycy umierają z przejedzenia: jedna trzecia Wyspiarzy cierpi na stłuszczenie wątroby

993
0

Lekarze szacują, że nawet jeden na trzech Brytyjczyków może cierpieć na chorobę spowodowaną przejedzeniem. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby dotyka nawet tych, których waga jedynie nieznacznie przekracza dopuszczalne limity.

Eksperci z uniwersytetu w Newcastle twierdzą, że choroba, za której główną przyczynę długo uważano nadużywanie alkoholu, coraz częściej atakuje osoby otyłe. Lekarze szacują, że niedługo to właśnie nadmierna konsumpcja słodyczy i tłustych potraw, a nie wysokoprocentowych napojów będzie głównym czynnikiem powodującym stłuszczenie wątroby u Brytyjczyków.

Wiek pacjentów diagnozowanych z problemami wątrobowymi z roku na rok się obniża. Na schorzenie, które przez długi okres może przebiegać bezobjawowo, cierpią obecnie już 30- i 40-latkowie, a nie jak do tej pory, osoby po sześćdziesiątce.

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym „Lancet”, Wielka Brytania jest jedynym europejskim krajem, poza Finlandią, gdzie liczba zachorowań na stłuszczenie wątroby na przestrzeni ostatnich 30 lat wzrosła. Niewydolność tego organu to jednocześnie trzecia najczęstsza przyczyna zgonów wśród obywateli UK.

Doktor Quentin Anstee, specjalista hepatolog z Uniwersytetu Newcastle, twierdzi, że wbrew temu, na co mogłaby wskazywać nazwa, na stłuszczenie wątroby nie cierpią jedynie smakosze kiełbas i steków, a wszystkie osoby, które spędzają zbyt długi czas przy suto zastawionym stole. Nadprogramowe kalorie, przemycane do organizmu również w postaci napojów gazowanych czy dosładzanych soków, odkładają się w wątrobie w postaci tłuszczu i sprawiają, że przestaje ona poprawnie funkcjonować. Jak ostrzega doktor Anstee, problem nie dotyczy jedynie osób chorobliwie otyłych, ale również tych z niewielką nadwagą.

„Ludzie nie zdają sobie sprawy, że jedząc za dużo sieją w swoim organizmie podobne spustoszenie, co pijąc na umór” – potwierdza inny badacz – profesor Roy Taylor, dodając jednak, że wykryte we wczesnym stadium, stłuszczenie wątroby jest uleczalne.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniWięcej połączeń lotniczych z Polski do UK
NastępnyDwóch mężczyzn z Eastleigh zostało skazanych na karę więzienia po tym jak dokonali dwóch napaści tej samej nocy