Start Wiadomości Brytyjczycy opłakują śmierć księcia, który słynął z „ciętego języka”. Przypominamy niektóre jego...

Brytyjczycy opłakują śmierć księcia, który słynął z „ciętego języka”. Przypominamy niektóre jego wypowiedzi

374
0

Książę Edynburga zyskał zarówno fanów, jak i krytyków, mówiąc kilka kontrowersyjnych rzeczy od czasu jego małżeństwa z królową w 1947 roku. Szokował, a czasem zachwycał publiczność swoimi szczerymi uwagami i ostrzeżeniami. Jego reputacja mówiącego wprost często wywoływała kontrowersje, ale kiedyś prasa okrzyknęła go „skarbem narodowym” z powodu jego niezdolności do powstrzymania się od spontanicznych uwag. Jego najbardziej znane gafy to między innymi stwierdzenie, że Brytyjki nie potrafią gotować, nazwanie parkingowego „cholernym głupcem!” i pytając aborygeńskiego przedsiębiorcę, czy jego ludzie nadal rzucają w siebie włóczniami. W ciągu ostatnich kilku lat książę Filip z łatwością wygłaszał kontrowersyjne komentarze, głównie dlatego, że rzadziej występował publicznie. W sierpniu 2017 roku przeszedł na emeryturę całkowicie z życia publicznego. 

Przypominamy kilka jego kontrowersyjnych wypowiedzi i żartów: 

  • Ogłaszam, że to jest otwarte, cokolwiek to jest. (podczas wizyty w Kanadzie w 1969 r.). 
  • „Wszyscy mówili, że musimy mieć więcej wolnego czasu. Teraz narzekają, że są bezrobotni ”(podczas recesji w 1981 r.). 
  • „Jeśli ma cztery nogi i nie jest krzesłem, jeśli ma dwa skrzydła i leci, ale nie jest samolotem, a jeśli pływa i nie jest okrętem podwodnym, zjada go Kantończyk”. (na spotkaniu World Wildlife Fund w 1986 r.). 
  • Wygląda jak sypialnia taty. (O oglądaniu planów domu księcia i księżnej Yorku w Sunninghill Park w 1988 roku) 
  • „Jak, jaka, jaka; chodź, rusz się. (krzyczał z pokładu Britannia w Belize w 1994 roku do królowej, która rozmawiała ze swoimi gospodarzami na nabrzeżu).
  • „Brytyjki nie potrafią gotować” (w Wielkiej Brytanii w 1966 r.).
  • Czym się płuczesz, kamykami? (rozmawia z piosenkarzem Tomem Jonesem po Royal Variety Performance w 1969 roku).
  • Jak odstraszasz tubylców od alkoholu na tyle długo, żeby przeszli przez test? (do instruktora jazdy w Oban w Szkocji, podczas pieszej wycieczki w 1995 roku).  
  • „Jeśli na przykład krykiecista nagle zdecydował się pójść do szkoły i zabić wielu ludzi kijem do krykieta, co mógłby zrobić bardzo łatwo, to znaczy, czy zamierzasz zakazać gry w krykieta?” (w 1996 r., wśród wezwań do zakazu używania broni palnej po strzelaninie w Dunblane). 
  • Wygląda na to, że został włożony przez Indianina (wskazuje na staromodną skrzynkę bezpieczników w fabryce niedaleko Edynburga w 1999 roku). 
ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniSekretarz transportu: Ludzie mogą zacząć myśleć o podróżach zagranicznych
NastępnyMorrisons rezygnuje z plastikowych torebek