Start Wiadomości Brytyjczycy, którym odebrano socjal – umierają. Rząd poda dokładne liczby

Brytyjczycy, którym odebrano socjal – umierają. Rząd poda dokładne liczby

960
0

Opinie o tym, że Wielka Brytania jest państwem „nadopiekuńczym” pojawiają się już od dawna. W ramach walki z przerośniętym systemem socjalnym, David Cameron zapowiedział obniżenie wydatków na państwową pomoc o 12 miliardów funtów. Okazuje się jednak, że tak gwałtowne odcięcie tysięcy osób od, często jedynego, źródła utrzymania może mieć tragiczne skutki i prowadzić nawet do śmierci.

Dokładna liczba osób, które rocznie umierają z powodu odebrania im prawa do otrzymywania świadczeń socjalnych nie jest znana. Fakt, że rząd prowadzi tego typu statystyki też nie był do końca potwierdzony. Jeszcze tydzień temu minister pracy i emerytur – Iain Duncan Smith, kategorycznie temu zaprzeczał, a w odpowiedzi na zapytanie parlamentarzystki z ramienia Partii Pracy, o to, ile osób zmarło w wyniku odebrania im prawa do zasiłku, odpowiedział: „Departament nie prowadzi zbiorczego rejestru takich informacji, a jedynie analizuje konkretne, pojedyncze przypadki. Wielka szkoda, że laburzyści, formułując tego typu wnioski, mają zamiar straszyć ludzi. Nic dziwnego, że przegrali wybory” – komentował jeszcze kilka dni temu Duncan Smith.

Opozycja obstawała jednak przy swoim, a petycję w sprawie upublicznienia „nieistniejących” statystyk podpisało ponad 200 tysięcy osób.

W wyniku społecznej presji pod jaką znalazł się rząd, premier David Cameron przyznał wczoraj podczas parlamentarnej debaty w Izbie Gmin, że Ministerstwo Pracy dane, o których mowa posiada i obiecał, że statystyki zostaną niebawem opublikowane.

„Zapewniam, że dane te zostaną ujawnione – prace nad publikacją już trwają. Moim celem jest, aby ten rząd opublikował więcej raportów dotyczących wydatków publicznych, niż jakikolwiek poprzedni” – zapewnił premier.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniBomba na pokładzie Ryanaira – fałszywy alarm sparaliżował lotnisko w Warszawie
NastępnyW następnym tygodniu fala upałów na Wyspach