Start Polecane Brytyjczycy jadący do Francji ostrzegani o naklejkach

Brytyjczycy jadący do Francji ostrzegani o naklejkach

941
shutterstock

Firma świadcząca usługi motoryzacyjne  ostrzega, że brytyjscy wczasowicze podróżujący tego lata po Francji ryzykują ukaraniem grzywną, jeśli przed podróżą nie kupią naklejki na przednią szybę auta z emisją spalin.

RAC przekazał, że liczba obszarów w całym kraju, które wymagają od kierowców posiadania naklejki Crit’Air, wzrosła w zeszłym miesiącu do 12, z np. Bordeaux i Clermont-Ferrand.

Kierowcy, którzy nie zastosują się do tego przepisu, zostaną ukarani grzywną w wysokości 68 euro (58 funtów), która wzrasta do 180 euro (154 funtów), jeśli nie zostanie zapłacona w ciągu 45 dni.

Grzywny wzrosną do 750 euro (640 funtów) od przyszłego roku, kiedy rozpocznie się egzekwowanie przepisów z wykorzystaniem kamer.

Naklejek Crit’Air nie można kupić lokalnie.

Należy je zamówić z wyprzedzeniem na stronie internetowej francuskiego rządu w cenie 4,61 euro (około 4 GBP).

RAC wezwał kierowców do unikania stron internetowych stron trzecich, które pobierają nawet sześciokrotnie wyższe opłaty.

Istnieje sześć różnych rodzajów naklejek, w zależności od emisji zanieczyszczeń powietrza przez pojazd.

Najbardziej niskoemisyjne pojazdy elektryczne i wodorowe wymagają zielonych naklejek „0”, podczas gdy najbardziej zanieczyszczające środowisko pojazdy z silnikami wysokoprężnymi potrzebują naklejek „5”.

Niektóre obszary Francji ograniczają ruch pojazdów na podstawie ich naklejki.

Stolica, Paryż, ma najostrzejszy reżim, a niektóre drogi w określonych godzinach są otwarte tylko dla samochodów z naklejkami „0”, „1” lub „2”.

RAC ostrzegł, że inne kraje europejskie, takie jak Hiszpania i Szwajcaria, również mają coraz surowsze przepisy dotyczące emisji.

Naklejka emisji jednego kraju nie jest ważna w innym, więc wielu brytyjskich turystów wyruszających w podróż obejmującą kilka miejsc docelowych będzie musiało mieć wiele naklejek.

PoprzedniCeny żywności po inwazji na Ukrainę mogą już nigdy nie spaść
NastępnyPrzychodnie lekarskie w Southampton z najgorszymi recepcjami