Start Polecane British Gas: rekordowe zyski po podwyżkach rachunków za energię

British Gas: rekordowe zyski po podwyżkach rachunków za energię

656
shutterstock

Konsumenci ze wściekłością zareagowali na raporty British Gas o rekordowych półrocznych zyskach firmy, w czasie gdy miliony gospodarstw domowych nadal zmagają się z dużymi opłatami za energię.

British Gas po podwyżkach cen odnotował zyski w wysokości 969 mln funtów, które pozwoliły mu zarobić więcej pieniędzy na rachunkach gospodarstw domowych.

Regulator Ofgem powiedział, że zyski te były „jednorazowe” ze względu na wprowadzone zmiany w cennikach.

Ale obrońcy najuboższych powiedzieli, że zyski „są kolejną oznaką zepsutego systemu energetycznego Wielkiej Brytanii”.

Simon Francis, koordynator End Fuel Poverty Coalition, powiedział: „W czasach, gdy zadłużenie gospodarstw domowych za energię osiąga rekordowe poziomy, a rachunki za energię pozostają dwukrotnie wyższe niż jeszcze kilka lat temu, osiągnięte zyski zostaną przyjęte z niedowierzaniem przez tych, którzy walczą z kryzysem”.

Około połowa zysku – 500 mln GBP – była wygenerowana wprowadzonymi zmianami pułapu cenowego dokonanymi przez regulatora energii. Dla porównania w tym samym okresie rok wcześniej, British Gas odnotował zysk w wysokości 98 mln funtów.

Dwóch innych dużych dostawców energii również ogłosiło duże wzrosty zysków, w czym również pomogły wprowadzone zmiany. Scottish Power przeszedł od dużej straty w zeszłym roku do zysków w wysokości 576 milionów funtów w dziale detalicznym.

Tymczasem francuski EDF ujawnił, że jego brytyjska działalność, w tym produkcja energii jądrowej i wiatrowej, odnotowała wzrost zysków do 1,95 mld funtów z 740 mln funtów w tym samym okresie ubiegłego roku.