Start Brexit Brexit: Zauważalny spadek sprzedaży towarów z UK w Unii Europejskiej

Brexit: Zauważalny spadek sprzedaży towarów z UK w Unii Europejskiej

569
0

Eksport żywności i napojów z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej zmniejszył się prawie o połowę w pierwszych trzech miesiącach roku w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.

Dane Federacji ds. Żywności i Napojów (FDF) pokazują, że sprzedaż w UE spadła o 47%. Organ handlowy powiedział, że spadek był w dużej mierze spowodowany zmianami w stosunkach handlowych Wielkiej Brytanii, ale pandemia również była czynnikiem. BBC informuje, że rząd stwierdził, że jest „za wcześnie, aby wyciągać jakiekolwiek zdecydowane wnioski” na temat długoterminowego wpływu brexitu. „Najnowsze statystyki handlowe ONS pokazują, że zarówno w marcu, jak i kwietniu, ogólny eksport do UE przekroczył średnie poziomy w 2020 roku” – dodał rzecznik rządu.

Nowe bariery handlowe nie były jedynym czynnikiem wpływającym na handel międzykanałowy. FDF powiedział, że epidemia Covid-19 spowodowała spadek o około 10-15%. Na dane za kwartał wpłynęły również firmy gromadzące zapasy przed zmianami związanymi z brexitem. Połączenie tych czynników, jak twierdzi FDF, doprowadziło do znacznego spadku wartości wiodącego eksportu.

W porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 r. – zanim Covid stał się czynnikiem – eksport sera spadł o 72%; sprzedaż ryb spadła o 52%, a czekolady o 37%. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniWyciekł dokument rządu pokazujący, jak może wyglądać życie po pandemii
NastępnyEasyJet uruchamia 12 nowych tras w Wielkiej Brytanii