Start Brexit Brexit zagrożony? Spór z UE wciąż trwa

Brexit zagrożony? Spór z UE wciąż trwa

635
0

Wielka Brytania nie może dojść z Unią Europejską do porozumienia w sprawie granicy Irlandii i Irlandii Północnej. Donald Tusk uważa, że Brexit jest zagrożony.

Według Przewodniczącego Rady Europejskiej, Wielka Brytania musi zaproponować sensowne rozwiązanie sporu w kwestii granicy Irlandii i Irlandii Północnej. W innym przypadku, jak mówi Donald Tusk, Wielka Brytania opuści Wspólnotę bez okresu przejściowego i umowy. Przedstawiciele Unii Europejskiej twierdzą, że to Zjednoczone Królestwo stworzyło problem, który teraz powinni rozwiązać.

Jak podaje The Independent, postęp w sprawie irlandzkiej granicy jest niewielki i rozmowy będą dalej kontynuowane. Niemniej, Wspólnota oczekuje, że Wielka Brytania zaproponuje odpowiednie rozwiązanie narastającego sporu.

– Decyzja Wielkiej Brytanii o Brexicie sprawiła wszystkim wiele problemów i to Wielka Brytania musi pomóc je rozwiązać. Bez konkretnego rozwiązania sprawy granicy między Republiką Irlandii, a Irlandią Północną nie będzie można wprowadzić okresu przejściowego tak samo jak umowy o wyjściu z Unii. Kolejną turę negocjacji zaczniemy w czerwcu i jednocześnie zaczniemy rozmowy o przyszłości relacji między Wielką Brytanią, a Unią Europejską – powiedział Donald Tusk.