Start Wiadomości Brexit za trzy lata? „Evening Standard” o wypowiedzi Waszczykowskiego

Brexit za trzy lata? „Evening Standard” o wypowiedzi Waszczykowskiego

804
0

„Evening Standard” przytacza wypowiedź polskiego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który uważa, że „wystąpienie Wielkiej Brytanii z unijnych struktur może potrwać co najmniej dwa, trzy lata”.

– Brexit nie będzie miał miejsca wcześniej niż za dwa, trzy lata. Jeśli w ogóle będzie miał miejsce – cytuje Waszczykowskiego z wywiadu dla Rzeczpospolitej londyński dziennik. – Dlatego przez kolejne trzy lata nie ma sensu traktować Wielkiej Brytanii jak dziecka specjalnej troski, co jest stygmatyzujące i marginalizujące – dodał. Na słowa zareagowali politycy z otoczenia premier May: – Czy możecie sobie wyobrazić reakcję ludzi, jeśli w 2020 rok, rok wyborczy, wejdziemy nadal jako członkowie Unii? – pytali. – Będzie bunt – twierdzili.

Wypowiedź polskiego ministra pojawiła się dzień po tym, gdy przypadkiem ujawniono rządową notatkę pokazującą zamieszenia wokół Brexitu. – Sekretny plan rządu nie ma pokrycia w rzeczywistości. Informacje zawarte w notatce sugerują, że rząd nie ma zamiaru walczyć o żaden rynek czy wspólnotę gospodarczą. Będzie to miało duży wpływ na ekonomię i liczbę miejsc pracy – powiedział Keir Starmer, rzecznik ds. Brexitu z Partii Pracy. Z kolei lider Liberalnych Demokratów, Tim Farron dodaje: – Rząd nie ma planu, ani nawet drobnego zamysłu.

Premier May stara się pokazywać, że jest otwarta na negocjacje, ale one nie mogą się oficjalnie rozpocząć tak długo, jak nie zostanie uruchomiona procedura wyjścia i artykuł 50. Początkowo zapowiedziano to na marzec 2017 roku, jednak z ujawnionej wczoraj rządowej notatki można się dowiedzieć, że nie stanie się to raczej przed majem.

W poniedziałek odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii, Witolda Waszczykowskiego i Borisa Johnsona.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniBrytyjskie media o odręcznej notatce ujawniającej plany dotyczące Brexitu
NastępnyPomoc w odrabianiu pracy domowej w Southampton