Start Brexit Brexit: Wciąż nie ma porozumienia między Wielka Brytania a UE. Winna unia?

Brexit: Wciąż nie ma porozumienia między Wielka Brytania a UE. Winna unia?

626
0

Brytyjski minister ds. brexitu zasugerował, że UE może zmienić swoje przepisy rolno-spożywcze, jeśli chce, aby protokół NI działał.

Protokół oznacza, że ​​produkty spożywcze muszą być sprawdzane i kontrolowane przy wjeździe do Irlandii Północnej z Wielkiej Brytanii. David Frost powiedział, że kontrole te są stanowiskiem politycznym UE i nie przedstawiają „pewnej egzystencjalnej rzeczywistości świata”. Polityk negocjował protokół w 2019 r., ale powiedział, że nie jest on wdrażany zgodnie z zamierzeniami.

Protokół pozwala uniknąć twardej granicy na wyspie Irlandii, utrzymując Irlandię Północną na jednolitym rynku towarów UE. Oznacza to, że produkty są sprawdzane i kontrolowane zaraz po przybyciu z Wielkiej Brytanii.  W UE obowiązują surowe przepisy dotyczące produktów spożywczych wprowadzanych na jednolity rynek, dlatego podlegają one najintensywniejszym kontrolom.

W momencie zawierania umowy obie strony zrozumiały, że będzie to oznaczać nowe czeki tego rodzaju. Kontrole spowodowały jednak trudności dla przedsiębiorstw spożywczych i ogrodniczych w Irlandii Północnej. Frost powiedział parlamentarzystom, że „UE mogłaby zmienić swoje zasady w kontekście Irlandii Północnej, gdyby zechciała”. „W okolicznościach, w których polityka jest tak delikatna i wszyscy mówimy, że staramy się poprzeć Porozumienie Wielkopiątkowe, wtedy rozsądniej byłoby spojrzeć na te sprawy w bardziej rozsądny sposób”.

Ponownie odrzucił pomysł, aby Wielka Brytania mogła zawrzeć z UE umowę rolno-spożywczą w stylu szwajcarskim, co oznaczałoby dalsze przestrzeganie przez Wielką Brytanię przepisów UE. Główny negocjator UE powiedział, że taka umowa może zostać zawarta w ciągu kilku tygodni i może zmniejszyć kontrolę towarów o około 80%. Ale Lord Frost powiedział, że byłoby to „zniesienie suwerenności”, gdyby dotyczyło to przepisów egzekwowanych przez instytucje UE. Frost podał kilka szczegółów dotyczących brytyjskiej propozycji rolno-spożywczej, która opiera się na równoważności i jest znana jako styl „nowozelandzki”. Oznaczałoby to, że obie strony uznałyby, że druga strona ma swoje własne wysokie standardy.

Jeśli te standardy przestaną być równoważne, poziom kontroli może na to zareagować.

Wiceprzewodnicząca Sinn Féin, Michelle O’Neill, powiedziała, że ​​„ani DUP, ani David Frost nie wypowiadają się w imieniu większości MLA, przedsiębiorstw lub obywateli w Irlandii Północnej” w kwestiach brexitu. 'Neill przemawiała po spotkaniu wideo z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marosem Sefcoviciem. – Negatywna prezentacja protokołu przez niektórych nie uwzględnia korzyści i możliwości, które mogą pomóc wzmocnić naszą gospodarkę, stworzyć miejsca pracy i dać nam przewagę konkurencyjną jako regionowi – powiedziała. „Musimy mieć wyważoną perspektywę i musimy czerpać korzyści ze specjalnego statusu w Europie, który mamy teraz”.

David Frost powiedział również parlamentarzystom, że Wielka Brytania zwróciła się do UE o przedłużenie okresu karencji na wędliny z Wielkiej Brytanii. Produkty te mają zostać zakazane w Irlandii Północnej pod koniec czerwca. Powiedział, że poprosili o „nieco” przedłużenie go, aby umożliwić kontynuowanie rozmów technicznych.

Rzecznik Komisji Europejskiej Daniel Ferrie powiedział, że nie są świadomi takiej prośby. Dodał, że ich głównym celem jest zapewnienie „przewidywalności i stabilności” Irlandii Północnej. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniRekordowy wzrost zatrudnienia w Wielkiej Brytanii
NastępnyCompany Shop Group ujawnia plan otwarcia oddziału w Bitterne