Start Brexit Brexit: Stanowisko Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej nadal dalekie od siebie

Brexit: Stanowisko Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej nadal dalekie od siebie

513
0

ak informuje Polsat News, do niedzieli politycy mają podjąć wiążącą decyzję na temat przyszłości w sprawie umowy handlowej. Boris Johnson i Ursula von der Leyen przyznają, że stanowiska obu stron pozostają dalekie od siebie. 

Brytyjski premier, który w ostatnich dniach przeprowadził dwie długie rozmowy telefoniczne z przewodniczącą Komisji Europejskiej, w środę przyjechał do Brukseli, aby spróbować przełamać impas w negocjacjach na temat relacji po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Jednak tak jak poprzednio, nie udało się zbliżyć stanowisk.

” Przeprowadziliśmy ożywioną i interesującą dyskusję na temat stanu rzeczy w nierozstrzygniętych kwestiach. Rozumiemy swoje stanowiska. Pozostają daleko od siebie” – napisała na Twitterze po zakończeniu spotkania von der Leyen. Jak dodała, zespoły negocjacyjne spotkają się ponownie, aby “spróbować rozwiązać te problemy”. “Pod koniec weekendu podejmiemy decyzję” – dodała.

Głównymi punktami spornymi w negocjacjach są prawa do połowów ryb na brytyjskich wodach, równe warunki gry, czyli wspólne – w rozumieniu UE, unijne – regulacje w takich kwestiach jak prawa pracownicze, ochrona środowiska czy prawa konsumenckie, oraz to, w jaki sposób rozstrzygane będą ewentualne przyszłe spory, wynikające z umowy i jaka ma być w tym rola Trybunału Sprawiedliwości UE.

W środę w południe Johnson ostrzegł, że warunki, których UE domaga się od Londynu są nie do zaakceptowania. “Nasi przyjaciele w UE nalegają obecnie, by w przypadku uchwalenia w przyszłości nowego prawa, do którego my się nie dostosujemy, mieli automatyczne prawo do karania nas. I nalegają, aby Wielka Brytania była jedynym krajem na świecie, który nie będzie miał suwerennej kontroli nad swoimi łowiskami. Nie sądzę, by jakikolwiek premier tego kraju mógł to zaakceptować” – mówił w Izbie Gmin.

 Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniAutobusy City Red Southampton zaatakowane przez wandali
NastępnyKryzys Covid prawie zakończył bezdomność w Winchester