Start Brexit Brexit: Powstaje awaryjny plan w razie wyjścia bez umowy?

Brexit: Powstaje awaryjny plan w razie wyjścia bez umowy?

1001
0

Zakaz wyjazdu z kraju, godzina policyjna lub wykorzystanie sił zbrojnych, by powstrzymać zamieszki – to kilka z opcji, które planuje wprowadzić brytyjski rząd w razie bezumownego brexitu. 

Istnieje zapis ustawy z 2004 roku, który umożliwia władzom skorzystanie z uprawnień, które może wykorzystać w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu obywateli. Chodzi głównie o wykorzystanie tych zapisów w momencie, gdy dojdzie do zamieszek w kraju przez brexit bez umowy. 

Ustawa z 2004 roku umożliwi wprowadzenie godziny policyjnej, czasową konfiskatę nieruchomości, zakaz wyjazdu z kraju, wykorzystanie sił zbrojnych w sytuacji zamieszek na ulicy, a także wprowadzenie stanu wojennego. 

„Sunday Times” pisze, że takie planowanie i wzięcie pod uwagę wyjątkowych sytuacji jest kluczowe w momencie, gdy dojdzie do brexitu bez umowy. Może to w kraju doprowadzić do nieposłuszeństwa obywatelskiego, ale także śmierci mieszkańców Wysp w wyniku braku odpowiednich leków, czy nawet żywności.

Brytyjskie media informują także, że siły zbrojne w Wielkiej Brytanii zaczęły gromadzić zapasy amunicji, paliwa, zapasowych części amunicji oraz żywności w bazach zamorskich – na Cyprze, Gibraltarze oraz na Falklandach. Na ten cel ministerstwo obrony przeznaczyło już 23 miliony funtów. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniJeśli będzie twardy Brexit, na irlandzkiej granicy stanie wojsko
NastępnyMayflower Theatre rezygnuje z plastikowych słomek w ramach zielonej umowy