Start Brexit Brexit: Po czterech latach i sześciu miesiącach dochodzi do porozumienia

Brexit: Po czterech latach i sześciu miesiącach dochodzi do porozumienia

1033
0

Wielka Brytania i UE w końcu osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej dotyczącej brexitu po latach sporów. Posunięcie to ma miejsce zaledwie kilka dni przed zakończeniem okresu przejściowego 31 grudnia i oznacza uniknięcie „koszmarnego” scenariusza, przed którym ostrzegały niezliczone firmy i eksperci.

Udało się podpisać porozumienie, w ramach którego zachowana zostanie bezcłowa wymiana handlowa oraz ścisła współpraca wymiaru sprawiedliwości. Umowa została zawarta ponad cztery lata po tym, jak Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej w referendum w czerwcu 2016 i jest następstwem przekroczonych tygodniowo terminów i widocznych załamań rozmów.

Brytyjskie firmy będą teraz mogły dowiedzieć się, co oznacza dla nich umowa. W ostatnich dniach brytyjski premier Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen byli coraz bardziej zaangażowani w negocjacje, wielokrotnie rozmawiając przez telefon, próbując odblokować negocjacje. Premier powiedział, że uzgodniono porozumienie w stylu kanadyjskim, kiedy ogłosił zwycięstwo Wielkiej Brytanii. Boris Johnson dodał, że po raz pierwszy od 1973 r. Wielka Brytania „będzie niezależnym państwem przybrzeżnym z pełną kontrolą nad naszymi wodami”.  W oświadczeniu dodano: „Odzyskaliśmy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami. Umowa to fantastyczna wiadomość dla rodzin i firm w każdej części Wielkiej Brytanii”. Ale obie strony twierdziły, że wygrały więcej ustępstw, ponieważ Ursula von der Leyen określiła umowę jako „uczciwą i wyważoną” , podczas gdy Johnson opublikował na Twitterze swoje zdjęcie z podniesionymi kciukami, mówiąc: „umowa została zawarta”. Powiedziała: „To była długa i kręta droga, ale mamy dużo do pokazania.


Całe oświadczenie premiera:
 „Wszystko, co brytyjskiej opinii publicznej obiecywano podczas referendum w 2016 r. i w wyborach parlamentarnych w zeszłym roku, jest zawarte w tym porozumieniu. Odzyskaliśmy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami. „Umowa to fantastyczna wiadomość dla rodzin i firm w każdej części Wielkiej Brytanii. Podpisaliśmy pierwszą umowę o wolnym handlu opartą na zerowych stawkach celnych i zerowych kwotach, jaką kiedykolwiek udało nam się osiągnąć z UE Jest to największa dwustronna umowa handlowa podpisana przez obie strony, obejmująca handel wart 668 miliardów funtów w 2019 roku. Umowa gwarantuje również, że nie jesteśmy już w księżycowej pozycji UE, nie jesteśmy związani przepisami UE, nie ma roli Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a wszystkie nasze kluczowe czerwone linie dotyczące przywrócenia suwerenności zostały osiągnięte. Oznacza to, że pełną niezależność polityczną i gospodarczą uzyskamy 1 stycznia 2021 r. System imigracyjny oparty na punktach zapewni nam pełną kontrolę nad tym, kto wjeżdża do Wielkiej Brytanii, a swobodny przepływ się skończy. Zrobiliśmy tak wiele dla całej Wielkiej Brytanii w rekordowym czasie i w niezwykle trudnych warunkach, co chroni integralność naszego rynku wewnętrznego i miejsca Irlandii Północnej na nim. Udało nam się zrealizować brexit i możemy teraz w pełni wykorzystać fantastyczne możliwości dostępne nam jako niezależnemu krajowi handlowemu, zawierając umowy handlowe z innymi partnerami na całym świecie”. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniOd drugiego dnia świąt Southampton znajdzie się w Tier 4
NastępnyWielka Brytania rezygnuje z programu Erasmus