Start Southampton Brexit fatalny w skutkach dla całej Europy

Brexit fatalny w skutkach dla całej Europy

1022
0

Eksperci ostrzegają, że Brexit wpłynie fatalnie nie tylko na gospodarkę Wielkiej Brytanii, ale również na stan gospodarki całej Unii Europejskiej.

Amerykańska agencja Stratfor, zajmująca się opracowaniem analiz i raportów, m.in. dla rządu USA, ostrzega, że Brexit doprowadziłby do kryzysu w całej Europie. Spadłby eksport i obroty handlowe z Unią, a ogólna niepewność wpłynęłaby na rynki długu i rynki finansowe na świecie. Zmalałby też import, co boleśnie odczułyby kraje unijne eksportujące do UK, a zwłaszcza Irlandia, Holandia i Belgia.

Zdaniem ekspertów ucierpiałby również kurs funta, który jeszcze przed referendum zanotował znaczny spadek. Zdaniem Axela Webera, prezesa banku UBS, może to poważnie podbić kurs franka szwajcarskiego, który był zawsze bezpieczny dla inwestorów.

Brexit oznaczałby wynegocjowanie nowych umów handlowych. Zanim nowe przepisy weszłyby w życie, Wielką Brytanię obowiązywałyby wysokie taryfy celne na towary, a eksport usług zablokowałby regulacje poszczególnych krajów UE.

Amerykańscy analitycy uważają również, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE może także spowodować ekonomiczne i polityczne problemy dla firm z USA.

PoprzedniArmani otwiera nowy sklep w Gunwharf Quays
NastępnyUE referendum: najnowsze sondaże wskazują na zwycięstwo przeciwników Brexitu