Start Brexit Brexit: Co zmieni się po piątku 31 stycznia?

Brexit: Co zmieni się po piątku 31 stycznia?

1065
0

Wielka Brytania formalnie opuszcza Unię Europejską (UE) o godzinie 23:00 w piątek 31 stycznia. Ale natychmiast wejdzie w 11-miesięczny okres przejściowy.

Podczas transformacji Wielka Brytania będzie nadal przestrzegać przepisów UE i wypłacać pieniądze na rzecz UE. Większość rzeczy pozostanie taka sama, ale będą pewne zmiany:

1. Posłowie z Wielkiej Brytanii tracą mandaty

Partia Brexit zdobyła najwięcej mandatów w Wielkiej Brytanii w wyborach europejskich w maju 2019 r.
Znane osoby, takie jak Nigel Farage i Ann Widdecombe, należą do 73 posłów do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii, którzy automatycznie utracą mandat w Parlamencie Europejskim.

Jest tak, ponieważ w momencie Brexitu Wielka Brytania opuści wszystkie instytucje i agencje polityczne w UE. Jednak oprócz Wielkiej Brytanii stosującej się do przepisów UE w okresie przejściowym, Europejski Trybunał Sprawiedliwości będzie nadal miał ostateczny głos w sprawie sporów prawnych.

2. Nigdy więcej szczytów UE

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson będzie musiał zostać specjalnie zaproszony, jeśli będzie chciał dołączyć do innych przywódców na szczytach Rady UE w przyszłości.

Brytyjscy ministrowie nie będą już uczestniczyć w regularnych spotkaniach UE, na których podejmowane są ważne decyzje.

3. Będzie dużo rozmów o handlu

Wielka Brytania będzie mogła zacząć rozmawiać z krajami na całym świecie o ustanawianiu nowych zasad kupowania i sprzedawania towarów i usług.

Niedozwolone było prowadzenie formalnych negocjacji handlowych z takimi krajami jak USA i Australia, podczas gdy UK pozostawała członkiem UE. Zwolennicy Brexitu argumentują, że swoboda w ustalaniu własnej polityki handlowej pobudzi brytyjską gospodarkę.

Jest też wiele do omówienia z UE. Uzgodnienie umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE jest najwyższym priorytetem, więc dodatkowe opłaty za towary i inne bariery handlowe nie są potrzebne po zakończeniu procesu wyjścia.

Jeśli zostaną osiągnięte jakiekolwiek umowy handlowe, nowe nie będą mogły rozpocząć się, dopóki nie upłynie okres przejściowy.

4. Paszporty Wielkiej Brytanii zmienią kolor

Niebieskie paszporty zostały zastąpione w 1988 r. burgundowym wzorem. Teraz niebieskie paszporty powrócą ponad 30 lat po ich zastąpieniu obecnym wzorem.

Ogłaszając zmianę w 2017 roku, ówczesny minister imigracji Brandon Lewis pochwalił powrót do „kultowego” niebiesko-złotego wzoru, po raz pierwszy zastosowanego w 1921 roku.

Nowy kolor będzie wprowadzany stopniowo za kilka miesięcy, a wszystkie nowe paszporty będą wydawane na niebiesko do połowy roku. Istniejące paszporty bordowe będą nadal ważne.

5. Monety Brexit

Monety musiały zostać ponownie wyprodukowane po opóźnieniu Brexitu. Około trzech milionów pamiątkowych monet Brexit za 50 pensów z datą „31 stycznia” i napisem: „Pokój, dobrobyt i przyjaźń ze wszystkimi narodami” wejdą do obiegu w piątek.

Moneta wywołała mieszane reakcję. Rząd planował wprowadzić podobną monetę 31 października, w dniu, w którym Brexit miał wcześniej nastąpić. Monety te musiały jednak zostać stopione i poddane recyklingowi po przedłużeniu terminu.

6. Brytyjski departament Brexitu zostaje zamknięty

Zespół, który zajął się negocjacjami między Wielką Brytanią a UE oraz przygotowaniami bez porozumienia, rozpadnie się w dniu Brexitu.

Departament Wyjścia z Unii Europejskiej został utworzony przez byłą premier Theresę May w 2016 r. Podczas nadchodzących rozmów brytyjski zespół negocjacyjny będzie miał siedzibę przy Downing Street.

7. Niemcy nie dokonają ekstradycji swoich obywateli do Wielkiej Brytanii

Nie będzie możliwości sprowadzenia niektórych podejrzanych przestępców do Wielkiej Brytanii, jeśli uciekną do Niemiec.

Konstytucja Niemiec nie zezwala na ekstradycję obywateli, chyba że do innego kraju UE.

Nie jest jasne, czy te same ograniczenia będą obowiązywać w innych krajach. Na przykład Słowenia twierdzi, że sytuacja jest skomplikowana, a Komisja Europejska nie była w stanie przedstawić uwag.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że europejski nakaz aresztowania będzie nadal obowiązywał w okresie przejściowym. (Oznacza to, że Niemcy będą mogły dokonywać ekstradycji obywateli innych niż Niemcy).

Dodaje jednak, że jeśli przepisy danego kraju zabraniają ekstradycji do Wielkiej Brytanii, oczekuje się, że kraj przejmie proces lub wyrok danej osoby.

Siedem rzeczy, które pozostaną takie same …

Ponieważ okres przejściowy rozpoczyna się natychmiast po Brexicie, zdecydowana większość innych rzeczy pozostaje taka sama – przynajmniej do 31 grudnia 2020 r., między innymi:

1. Podróż

Loty, statki i pociągi będą działać jak zwykle.

Jeśli chodzi o kontrolę paszportową, w okresie przejściowym obywatele Zjednoczonego Królestwa nadal będą mogli ustawiać się w kolejkach w obszarach zarezerwowanych wyłącznie dla osób przybywających do UE.

2. Prawa jazdy i paszporty dla zwierząt domowych:

Tak długo, jak są ważne, będą one nadal akceptowane.

3. Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)

Karty EKUZ będą nadal ważne podczas okresu przejścia. Są to karty, które zapewniają obywatelom Zjednoczonego Królestwa państwowe leczenie w razie wypadku.

Można je stosować w dowolnym kraju UE (a także w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie) i będą obowiązywać w okresie przejściowym.

4. Życie i praca w UE

Swobodny przepływ będzie nadal obowiązywał w okresie przejściowym, więc obywatele Wielkiej Brytanii będą mogli nadal mieszkać i pracować w UE, tak jak obecnie.

To samo dotyczy obywateli UE, którzy chcą mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii.

5. Emerytury

Obywatele Wielkiej Brytanii mieszkający w UE będą nadal otrzymywać emeryturę państwową.

6. Wkłady budżetowe

W okresie przejściowym Wielka Brytania będzie nadal wpłacać do budżetu UE. Oznacza to, że istniejące programy opłacane z dotacji UE będą nadal finansowane.

7. Handel

Handel między UE a Zjednoczonym Królestwem będzie kontynuowany bez wprowadzania dodatkowych opłat.

PoprzedniEksperci ostrzegają właścicieli psów przed trującą rośliną
NastępnyUtrudnienia w transporcie do następnego tygodnia