Start Polecane Brexit: Brytyjskie uczelnie już nie są oblegane przez studentów z Polski

Brexit: Brytyjskie uczelnie już nie są oblegane przez studentów z Polski

540
0

Jak donosi portal Interia, już nie uczelnie Wielkiej Brytanii a Danii i Holandii są najczęściej wybierane przez polskich studentów. O wyborze zagranicznych szkół wyższych decyduje ich poziom, system nauczania, ale też kwestie finansowe. W Danii nauka w szkołach wyższych jest bezpłatna, a w Holandii studenci mogą liczyć na kredyty – wynika z badań Elab Education Laboratory, doradczej firmy edukacyjnej i organizatora największych targów edukacyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej.

Jak zauważa portal, do niedawna najczęściej wybieranym przez Polaków miejscem zagranicznych studiów była Wielka Brytania. Kraj ten cieszył się popularnością ze względu na prestiż uczelni, możliwość doskonalenia języka angielskiego ale też fakt, że Polscy studenci wnosili takie same opłaty jak Brytyjczycy i otrzymywali stypendia pokrywające czesne. Wraz z brexitem sytuacja uległa zmianie choć słynne uczelnie, takie jak Oxford czy Cambridge, wciąż cieszą się zainteresowaniem Polaków. Teraz najwięcej osób chce studiować w Danii, gdzie system edukacji nastawiony jest na zdobywanie praktycznych umiejętności oraz udział w projektach organizowanych przez międzynarodowe firmy. Nauka jest bardziej spersonalizowana a zajęcia realizowane w małych grupach. Holenderskie uczelnie kuszą zagranicznych studentów bogatą ofertą studiów po angielsku (ponad 2 tysiące kierunków). Dzielą się na uniwersytety badawcze oraz nauk stosowanych, gdzie w ramach studiów odbywa się roczne praktyki. 

Na popularności zyskują uczelnie Niemiec, Szwecji czy Hiszpanii. Po angielsku można studiować również na wielu uczelniach we Włoszech, gdzie Polacy najczęściej decydują się na kierunki medyczne. Oferuje je 13 uniwersytetów. Ci, którym zależy na studiowaniu w kraju anglojęzycznym, wybierają Irlandię. – Jest to kraj, w którym można liczyć na zdecydowanie niższą kwotę czesnego niż w Wielkiej Brytanii – wyjaśnia Dominika Gubczyk. Tych, których nie stać na wysokie opłaty studiują na Cyprze. Niektóre uczelnie tego kraju dają bowiem możliwość skorzystania z wymiany studenckiej z uczelniami z Wielkiej Brytanii. Podobne możliwości oferują szkoły wyższe w Niemczech. Na przykład Lancaster University Leipzig jest działającym w Lipsku kampusem uniwersytetu z północno-zachodniej Anglii.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniDruga fala upałów w Wielkiej Brytanii przewidywana na sierpień
NastępnyBezdomni z Portsmouth przenieśli się z hoteli do mieszkań studenckich