Start Brexit Brexit będzie opóźniony

Brexit będzie opóźniony

947
0

Unia Europejska opóźni brexit do lutego 2020 roku, jeśli brytyjski premier Boris Johnson nie zdoła w nadchodzącym tygodniu zdobyć poparcia Izby Gmin dla wynegocjowanego przez siebie porozumienia z Brukselą – cytuje niedzielny „The Sunday Times” portal tvn24.pl.

Jak dodaje, data owego wyjścia byłaby ruchoma. Oznacza to, że Londyn mógłby opuścić UE wcześniej – 1 lub 15 dnia listopada, grudnia lub stycznia – jeśli umowa z „27” zostałaby ratyfikowana przed końcem wskazanego terminu.

Tymczasem – jak podkreśla rp.pl – Boris Johnson chce, aby w poniedziałek parlament wypowiedział się jednoznacznie „za” lub „przeciw” umowie brexitowej wynegocjowanej przez niego z UE.

Przypomnijmy, Izba Gmin zebrała się na specjalnym posiedzeniu w sobotę. Po dyskusji nt. umowy brexitowej wynegocjowanej w czwartek przez premiera Johnsona, brytyjscy parlamentarzyści zadecydowali o wstrzymaniu głosowania nad nią. Przyjęli poprawkę wniesioną przez dwóch parlamentarzystów. Przed Parlamentem protestują tysiące Brytyjczyków, którzy domagają się przeprowadzenia kolejnego referendum. Jak podkreśla tvn24.pl, przyjęcie poprawki oznacza, że zgodnie z ustawą o wyjściu z UE (tzw. ustawą Benna) Johnson będzie się musiał zwrócić do Brukseli o przesunięcie terminu do 31 stycznia 2020 r. – W tej sytuacji według rządu głosowanie nad poparciem porozumienia w sobotę byłoby bezcelowe i najprawdopodobniej zostałoby zdjęte z porządku obrad.

– W związku z nieprzyjęciem 19 października umowy brexitowej przez Izbę Gmin, na mocy tzw. ustawy Hilary’ego Benna z 9 września, Boris Johnson wysłał do Brukseli list z prośbą o przełożenie brexitu. Listu tego jednak nie podpisał tłumacząc, że jest to de facto list brytyjskiego parlamentu – precyzuje rp.pl.

ŹRÓDŁOgoniec.com
Poprzedni15 tys. obywateli UE w Southampton może stracić prawo do głosowania
NastępnySpektakl „Pumpkin Pyramid” na farmie Sunnyfields w Totton