Start Wiadomości Boris Johnson wziął udział w Polish Heritage Day 2018

Boris Johnson wziął udział w Polish Heritage Day 2018

577
0

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson podkreślił pozytywny wkład Polaków w życie na Wyspach Brytyjskich podczas spotkania z Ambasadorem RP Arkadym Rzegockim w bibliotece w Uxbridge w zachodnim Londynie w ramach rozpoczynającego się Polish Heritage Day 2018.

Szef dyplomacji Wielkiej Brytanii złożył wizytę w bibliotece w swoim okręgu wyborczym, aby porozmawiać z Ambasadorem Rzegockim o polskiej kulturze, historii oraz Polakach mieszkających na Wyspach podczas Polish Heritage Festival – jednego z pierwszych wydarzeń organizowanych w ramach drugiej edycji Polish Heritage Day.

– Ta wystawa w szczególności upamiętnia olbrzymi wkład Polaków w naszą wolność – nie tylko naszą jako Brytyjczyków, ale także jako Europejczyków. Nikt nie może o tym zapomnieć. Wielka Brytania i Polska także później stały ramię w ramię w kluczowych momentach – powiedział minister Johnson, opowiadając o jednym z głównych punktów wydarzenia w bibliotece: wystawie poświęconej polskim lotnikom z Dywizjonu 303.

– Polacy wnoszą wkład w naszą kulturę, w atmosferę, w radość z życia w Wielkiej Brytanii. Jest prawdą, że istnieją sektory brytyjskiej gospodarki, które nie mogłyby funkcjonować, gdyby nie wkład Polaków – dodał Johnson, zaznaczając, że Brytyjczycy są dumni z tego, że ponad milion Polaków postanowiło się osiedlić w Wielkiej Brytanii i zapewnił, że „nigdy nie przestaniemy doceniać wkładu Polaków w nasz kraj”.

Podczas wizyty Ambasador i minister Johnson wraz z przewodniczącym samorządu Hillingdon Raymond’em Puddifoot’em odwiedzili wystawę, a także spotkali się z dziećmi z lokalnych szkół, które tworzyły flagi polskie z papieru. Ambasador przekazał bibliotece kilkanaście tytułów z zakresu literatury polskiej i książek o Polsce w ramach kampanii Ambasady „Polska Półka – Polish Bookshelf Project”.

– Jest mi niezmiernie miło mogąc być tu dziś podczas obchodów Polish Heritage Day, które będą miały miejsce w całej Wielkiej Brytanii w nadchodzących dniach – powiedział Ambasador Rzegocki.

– Przyjaźń pomiędzy naszymi dwoma krajami trwa od wielu wieków, a nasze relacje stały się coraż silniejsze w ostatnich latach – dodał Ambasador.

W ramach Dni Dziedzictwa Polskiego Polish Heritage Day, zainaugurowanych przez Ambasadę w 2017 roku, polskie stowarzyszenia, szkoły sobotnie i parafie na terenie całej Wielkiej Brytanii organizują liczne wydarzenia, aby świętować i promować – przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja – polską kulturę, dziedzictwo oraz wkład w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii. W tym roku, uczestnicy wydarzeń zachęcani są do aktywnego podejmowania tematu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Tegoroczne Polish Heritage Day będzie liczyło 80 wydarzeń, które odbędą się w około 65 brytyjskich miastach. Miłośnicy historii będą mieli do wyboru m.in. wystawy, wycieczki do Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji w Eddleston oraz spotkania z weteranami wojennymi, w tym z byłym pilotem 302 Dywizjonu Myśliwskiego. Wielbiciele książek będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach poetyckich oraz spotkaniach autorskich w bibliotekach i centrach kultury. Odbędą się również koncerty muzyki rockowej, pop oraz folk. Fani sportów będą mogli kibicować w meczach piłkarskich, a osoby ceniące sztukę będą mogły wziąć udział w warsztatach artystycznych. Nie zabraknie również festynów, pikników i degustacji polskich kulinariów.

Ambasador Rzegocki weźmie udział w kilku wydarzeniach, w tym w imprezie ulicznej z udziałem władz miasta, organizowanej przez polską parafię pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętego Kazimierza w Londynie, lekcji żywej historii w Birmingham, wystawie słynnych Polaków w Cambridge, a także w Festiwalu Aplauz w Peterborough. Przedstawiciele Ambasady będą również obecni na wielu innych uroczystościach w całym kraju, w tym w Walsall, Evesham, Stratford-upon-Avon, Gloucester, Bedford, Bath i Isle of Wight.

Ambasada zachęca do zapoznania się bliżej z programem wydarzeń na wirtualnej mapie dostępnej na stronie placówki, a także do śledzenia i używania hasztagów #PLHeritageDay, #PL100 i #PolesinUK oraz dzielenia się informacjami i zdjęciami z wydarzeń na portalach społecznościowych.

Oficjalnym symbolem inicjatywy Polish Heritage Day jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii.

Ambasada RP w Londynie

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniStrażnicy miejscy będą wyposażeni w kamery po wzroście liczby ataków na nich
NastępnyWizz air prężnie rozwija siatkę połączeń