Start Brexit Boris Johnson świętuje dzień Brexitu

Boris Johnson świętuje dzień Brexitu

718
0

Premier Boris Johnson powita dziś „świt nowej ery”, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską po 47 latach.

W przemówieniu, które odbędzie się o godzinie 22:00 GMT – godzinę przed oficjalnym momentem wyjścia – premier powie, że Brexit to „nie koniec, ale początek”. Opisuje zerwanie więzi z pozostałymi 27 narodami UE jako moment prawdziwej narodowej odnowy i zmiany.

Niewiele zmieni się natychmiast, gdy Wielka Brytania rozpocznie okres przejściowy.

Większość przepisów UE będzie obowiązywać – w tym swobodny przepływ osób – do końca grudnia, kiedy to Wielka Brytania będzie dążyć do zawarcia stałej umowy o wolnym handlu z UE.

Lider pracy, Jeremy Corbyn, wezwał by kraj nie zwracał się do wewnątrz, a zamiast tego budował prawdziwie internacjonalistyczną, różnorodną i zewnętrzną Brytanię.

Arcybiskup Canterbury, Justin Welby, powiedział programowi BBC Radio 4 Today: – Musimy zjednoczyć się we wspólnej wizji naszego kraju, bez względu na to, jak wielkie są nasze różnice w jego realizacji – wspólna nadzieja na to, co chcemy aby się wydarzyło i co chcemy zrobić w nadchodzących latach.

Brexit został pierwotnie zaplanowany na 29 marca ubiegłego roku, ale był wielokrotnie opóźniany, gdy posłowie odrzucili poprzednie porozumienie o wycofaniu osiągnięte przez UE i byłą premier Theresę May.

Johnson był w stanie dojść do porozumienia przez Parlament po wygraniu grudniowych wyborów parlamentarnych większością 80 głosów w Izbie Gmin, w ramach obietnicy „doprowadzenia Brexitu do skutku”.

Po referendum w 2016 roku, w którym 52% głosujących opowiedziało się za opuszczeniem UE zakończyły się przeszło trzy lata politycznych sprzeczek.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPrawdy i mity na temat Settled Status
NastępnyKoronawirus w Wielkiej Brytanii: pierwsze przypadki wirusa potwierdzone