Start Brexit Boris Johnson pisze do Donalda Tuska

Boris Johnson pisze do Donalda Tuska

712
0

Prawie miesiąc po tym, jak został premierem, przywódca Partii Konserwatywnej postulował w liście do przewodniczącego Rady UE, nakreślając swoje żądania Brexitu.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października. Johnson już jako nowy premier zażądał od Brukseli renegocjacji umowy wyjścia i zagroził, że jeśli UE nie spełni jego oczekiwań, zdecyduje się na brexit bez umowy.

UE odmawia jednak renegocjowania umowy o wyjściu, a dopuszcza możliwość zmiany zapisów w dołączonej do porozumienia deklaracji politycznej.

Boris Johnson w końcu przesłał swoją listę życzeń Brexitu do Brukseli – prawie miesiąc po tym, jak został premierem. Konserwatywny przywódca jedzie w środę do Berlina na rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a następnie w czwartek na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu.

Johnson spędził w poniedziałek prawie godzinę na rozmowie przez telefon z irlandzkim politykiem Leo Varadkarem, zanim złożył swoje żądania przywódcom UE.

W liście do przewodniczącego Rady UE Donalda Tuska Johnson mówi: – Jest mało czasu. Ale Wielka Brytania jest gotowa do szybkiego działania, mam nadzieję, że UE będzie gotowa zrobić podobnie.

Premier formalnie zażądał zmiany irlandzkiego mechanizmu ochronnego, którego celem jest uniknięcie twardej granicy wzdłuż 310-milowej linii między Irlandią Północną a Republiką w przypadku braku porozumienia. Zdaniem Johnsona, backstop – czyli mechanizm zaprojektowany po to, aby uniknąć powrotu regularnej granicy między Irlandią, a Irlandią Północną po brexicie zagraża północnoirlandzkiemu planowi pokojowemu.

Przedstawił trzy powody, mówiąc, że obecny mechanizm jest antydemokratyczny i niezgodny z suwerennością Wielkiej Brytanii.

Backstop to „polisa ubezpieczeniowa”, która ma zagwarantować, że nie będzie twardej granicy pomiędzy Irlandią, a Irlandią Północną. Ma ona być uruchomiona tylko wówczas, gdyby nie doszło do zawarcia umowy dotyczącej przyszłych relacji między UE a W. Brytanią.

Johnson zobowiązuje się spojrzeć konstruktywnie i elastycznie na zobowiązania, które rząd może podjąć, jeśli ustalenia nie zostaną wprowadzone przed końcem okresu przejściowego, który ma się zakończyć w grudniu 2020 r. Jestem również pewien, że Parlament będzie w stanie działać szybko jeśli osiągniemy satysfakcjonujące porozumienie, które nie będzie zawierało backstopu – dodał Johnson.

Bruksela nie odpowiedziała jak dotąd na list Johnsona. Jednakże dotychczas UE wielokrotnie powtarzała, że backstop musi pozostać częścią umowy brexitowej i odmawiała zmian w umowie wynegocjowanej z rządem May.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniLato powraca na Wyspy
NastępnyBritish Airways rozpoczyna sprzedaż promocyjnych lotów