Start Coronavirus Boris Johnson na kwarantannie, wcześniej chciał się codziennie testować

Boris Johnson na kwarantannie, wcześniej chciał się codziennie testować

287
0

Premier Boris Johnson i minister finansów Rishi Sunak odbywają kwarantannę po kontakcie z zakażonym ministrem zdrowia. Informacja ta została podana zaledwie kilka godzin po tym, jak politycy powiedzieli, że wezmą udział w programie pilotażowym obejmującym codzienne testowanie zamiast samoizolacji.

Jak informuje Rmf24, po tym, jak w sobotę minister zdrowia Sajid Javid poinformował, że test wykazał u niego obecność koronawirusa, Johnson i Sunak – którzy spotkali się z nim w piątek – zostali przez zespół do wykrywania kontaktów osób zakażonych, NHS Test and Trace, skierowani na kwarantannę. Jednak w niedzielę przed południem biuro premiera poinformowało, że nie odbywają jej, gdyż biorą udział w pilotażowym programie zastąpienia kwarantanny codziennymi testami na obecność koronawirusa. Pokreślono, że w tym okresie wykonywać będą jedynie niezbędne obowiązki, a w czasie, gdy nie będą ich wykonywać, pozostaną w izolacji.

Ten komunikat został bardzo źle przyjęty, zwłaszcza że od kilku dni wiele firm skarży się na braki kadrowe spowodowane rosnącą liczbą pracowników wysyłanych na kwarantannę, a opozycja przekonywała, że rząd po raz kolejny pokazuje, że ministrów obowiązują inne reguły niż zwykłych obywateli.

Po fali oburzenia biuro premiera poinformowało, że zarówno Johnson, jak i Sunak jednak odbywają kwarantannę. Z premierem skontaktował się zespół NHS Test and Trace, aby powiedzieć, że jest kontaktem osoby mającej Covid-19. Był w Chequers (wiejska rezydencja brytyjskich premierów – PAP), gdy skontaktował się z nim NHS Test and Trace, i pozostanie tam, aby się izolować. Nie będzie brał udziału w pilotażu testów. Będzie nadal prowadził zdalnie spotkania z ministrami. Skontaktowano się również z ministrem finansów, który będzie się izolował zgodnie z wymaganiami i nie będzie brał udziału w pilotażu – przekazał rzecznik Johnsona.

To oznacza, że brytyjski premier będzie przebywał w kwarantannie w poniedziałek, gdy w Anglii zostaną zniesione niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje covidowe i który z tego powodu został nazwany dniem wolności.

Jak zauważyła stacja BBC News, drugi komunikat w sprawie kwarantanny został wydany dokładnie 157 minut po poprzednim, co jest najprawdopodobniej najszybszą zmianą zdania dokonaną przez ten rząd.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniCovid: Szczepienie dzieci. Wkrótce ma zapaść decyzja
NastępnyMet Office wydał bursztynowe ostrzeżenie dla Hampshire w związku z upałami