Start Polecane Boris Johnson chce budowy mostu pomiędzy Wielką Brytanią a Francją

Boris Johnson chce budowy mostu pomiędzy Wielką Brytanią a Francją

568
0

Boris Johnson zaproponował budowę mostu nad kanałem La Manche, który połączyłby Francję i Wielką Brytanię. Jego sugestia padła podczas wczorajszych brytyjsko-francuskiego szczytu w  Sandhurst.

Zdaniem brytyjskiego ministra spraw zagranicznych, budowa mostu jest ważna dla wzajemnych stosunków pomiędzy krajami. Jak informuje ITV News, pomysł Johnsona spotkał się z dużym sceptyzmem  wśród przedstawicieli brytyjskiego przemysłu żeglugowego, został jednak przyjęty entuzjastycznie przez prezydenta Francji, Emanuela Macrona.

– To szaleństwo, że dwie największe gospodarki świata są połączone ze sobą tylko jedną linią kolejową, podczas gdy dzieli je zaledwie 20 mil – miał powiedzieć Johnosn podczas brytyjsko-francuskich rozmów.

Jak donosi ITV News, Theresa May i Macron zgodzili się na powołanie zespołu ekspertów, który miałby zająć się m.in. oceną możliwości stworzenia takiego mostu między obydwoma krajami. Projektant mostów Ian Firth, były prezes Institution of Structural Engineers powiedział, że budowa mostu jest całkowicie możliwa i że taki pomysł rozważono jeszcze przed budową Eurotunelu.