Start Wiadomości Biorą studenckie pożyczki i uciekają z Wielkiej Brytanii

Biorą studenckie pożyczki i uciekają z Wielkiej Brytanii

1106
0

Studenci pochodzący z krajów Unii Europejskiej unikają spłaty studenckich pożyczek zaciągniętych w Wielkiej Brytanii na pokrycie kosztów studiów. Winni są państwu brytyjskiemu 43 miliony funtów.

Zadłużenie zagranicznych studentów wobec brytyjskiego systemu oraz podatników podwoiło się w ciągu ostatnich dwóch lat i nadal ma tendencję wzrostową. Na Wyspy nadal przyjeżdża coraz więcej studentów, którzy, aby opłacić czesne, korzystają z możliwości zaciągnięcia studenckich pożyczek.

Niestety coraz więcej obcokrajowców po ukończonych studiach nie spłaca długu wobec państwa brytyjskiego. Ściągnięcie należności z zadłużonych studentów jest niemożliwe, gdy wracają do krajów ojczystych zmieniając adresy zamieszkania oraz konta bankowe.

Brytyjski system jest wyjątkowo gościnny i uprawnia wszystkich studentów, niezależnie od ich miejsca urodzenia, do zaciągnięcia pożyczki na opłatę czesnego. Jednak jedynie w przypadku studentów pochodzących z zagranicy niemożliwe jest ściągnięcie zadłużenia z ich wynagrodzeń. Studenci brytyjscy mogą zostać postawieni przed sądem przez Student Loans Company, mimo że często koszt procesu jest zwykle większy niż ich zadłużenie.

W ubiegłym miesiącu parlamentarzysta z ramienia konserwatystów Peter Lilley obiecał, że przedstawi projekt ustawy, zgodnie z którą studenci z krajów Unii zostaną zmuszeni do wywiązania się ze swoich finansowych zobowiązań wobec systemu brytyjskiego.

Od września nielimitowana liczba studentów z zagranicy została uprawniona do studiowania na brytyjskich uniwersytetach. Jednak minister ds. biznesu, Sajid Javid ostrzegł niedawno, że studenci pochodzący spoza krajów Unii nie mogą liczyć na to, że po ukończeniu studiów, otrzymają prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniNowe centrum rozrywki warte 1 milion funtów powstanie w Portsmouth
NastępnyPracujesz w Londynie? Zamieszkaj w Madrycie – wydasz mniej na wynajem i dojazdy