Start Wiadomości Bilet do domu i miesięczny zasiłek – Węgry fundują młodym imigrantom powrót...

Bilet do domu i miesięczny zasiłek – Węgry fundują młodym imigrantom powrót do kraju

1001
0

Węgierski rząd stara się przekonać młodych imigrantów do powrotu do ojczyzny. Od kwietnia osoby, które się na taki krok zdecydują, mogą liczyć, że przelot sfinansuje im państwo, które następnie przez rok będzie pomagało się im utrzymać wypłacając comiesięczny zasiłek w wysokości 100 000 forintów, czyli 226 funtów.

Jak podaje Ministerstwo Pracy, z programu „Młodzieży, wracaj domu” skorzystało już 800 osób. Na spotkaniu informacyjnym, jakie w związku z wdrażaniem programu zorganizowano w Londynie, pojawiło się kolejne 100 osób, chętnych powrócić na Węgry.

226 funtów nie wydaje się kwota oszałamiającą, jednak biorąc pod uwagę , że wysokość przeciętnego czynszu w centrum Budapesztu wynosi około 190 funtów, a średnia pensja wynosi około 450 funtów, dla zaczynającego nowe życie byłego imigranta jest to duża pomoc.

Węgierski rząd liczy, że finansowanie powrotów młodych ludzi do kraju to wystarczająca zachęta, aby zatrzymać „drenaż mózgów” z jakim zmaga się obecnie Europa Środkowa i Wschodnia.

To nie pierwszy raz, kiedy Węgry usiłują zatrzymać w kraju tych najbardziej utalentowanych. W 2013 Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że studenci, których edukację finansuje rząd, przez 10 lat nie mają prawa pracować za granicą, przez co wielu z nich poczuło, że są “zakładnikami” we własnym kraju.

Z danych węgierskiego Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że skala emigracji w 2014 roku była o 46 procent wyższa niż w roku ubiegłym.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniPokazy akrobacyjne Red Arrows już dziś w Southampton
NastępnyNiezwykły prezent dla księżniczki Charlotte. Nowa moneta w UK