Start Wiadomości Bezrobocie spadło do najniższego poziomu od 2008 roku

Bezrobocie spadło do najniższego poziomu od 2008 roku

874
0

Stopa bezrobocia wynosi obecnie 5,6 procent – wynika z nieoficjalnych danych za grudzień, styczeń i luty. Jest to najniższy wynik od początku kryzysu z 2008 roku. Komentatorzy podkreślają jednak, że w ślad za malejącym bezrobociem, nie rosną pensje.

Dodatkowo współczynnik zatrudnienia jest obecnie najwyższy od czasu, gdy zaczęto go badać i wynosi 73,4 procent. Oficjalna prezentacja danych ma nastąpić na krótko przed majowymi wyborami, jako dowód, że konserwatyści uratowali brytyjską gospodarkę przed katastrofą.

Niestety, pozostałe współczynniki nie wyglądają już tak różowo. Pensje w lutym wzrosły o 1,7 procent, o 0,2 procenta mniej niż w styczniu. Gdy z kolei porównamy poziom inflacji przez ostatnie lata ze wzrostem płac, okazuje się, że nadal zarabiamy znacznie mniej niż 7 lat temu.

„Liczba osób zatrudnionych wzrosła do rekordowego poziomu, ale boom na pracę i dane o uzdrawianej gospodarce nie przekładają się na poziom życia gospodarstw domowych” uważa Chris Williamson, ekonomista w Markit i dodaje, że „brak wzrostów w obszarze płac, pozostawia gospodarkę nieodporną na recesję w przyszłości”.

Według specjalistów głównym zadaniem przyszłego rządu, niezależnie od tego, która opcja zwycięży w majowych wyborach, jest zabezpieczenie płac pracowników. Dziennikarz ekonomiczny BBC Robert Peston podkreśla, że obecnie brytyjska gospodarka wytwarza „owoce wzrostu”, problem polega tylko na tym, że nie są one dzielone po równo wśród całego społeczeństwa.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniKanapki z supermarketów mają więcej tłuszczu niż fast food
NastępnyWielki pożar na Canford Heat w Pool – siedemdziesięciu strażaków walczyło z żywiołem