Start Wiadomości Będzie nas więcej – młodzi Polacy nadal chcą emigrować

Będzie nas więcej – młodzi Polacy nadal chcą emigrować

1289
0

Wyjazd za granicę rozważa obecnie aż 41 procent młodych ludzi – wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Millward Brown.

Badanie przeprowadzono w grupie wiekowej 18 – 34 lata. Na pytanie, czy rozważa wyjazd za granicę – czasowy lub stały, 58 procent odpowiedziało negatywnie. Pozytywnej odpowiedzi udzieliła jednak prawie połowa badanych– 41 procent. Osób, które o emigracji nigdy nie myślały jest jedynie 1 procent.

Jak twierdza socjologowie, obecnie znajdujemy się w „drugiej fazie migracji”, co oznacza, że wyjeżdżamy już nie tylko w celach zarobkowych – coraz częstsza motywacją jest możliwość zdobycia lepszego wykształcenia czy chęć uniknięcia zbędnej biurokracji.

Ci młodzi, którzy kwestię wyjazdu rozważają, twierdzą, że gdyby sytuacja w kraju była bardziej przyjazna – chętnie by zostali. Możliwości rozwoju w Polsce są jednak, ich zdaniem, znacznie ograniczone – za granicą łatwiej im ubiegać się o granty czy dofinansowanie na badania.

Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku kraj opuściło ponad 1,9 milionów Polaków. Saldo migracji pozostaje od tego czasu ujemne – z Polski wciąż wyjeżdża na więcej niż wraca. Raporty Komisji Europejskiej szacują średni czas imigracji na 10 lat.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniMężczyzna, który zaatakował policjantkę w Bournemouth dostał tylko 80 godzin prac społecznych
NastępnyOddaj telefon – dostaniesz drinka! Oferta pubu robi furorę wśród klientów