Start Polecane BBC napisało o obawach Polaków w związanych z Brexitem

BBC napisało o obawach Polaków w związanych z Brexitem

1622
0

BBC opublikowało artykuł o sytuacji Polaków mieszkających na Wyspach. Mark Mardell, autor reportażu przytacza wypowiedzi Polonii żyjącej na Wyspach, która mówi o niepewnej sytuacji, wynikającej ze zbliżającego się Brexitu.

– Istnieje powszechny pogląd, że Wielka Brytania nie jest już przyjaznym miejscem. Polska telewizja i radio są pełne historii o rasistowskich atakach. Być może wiele takich przypadków nie zostało nawet zgłoszonych. Podaje się, że jednym z głównych powodów Brexitu, jest fakt, że wielu Brytyjczyków uważa, że na Wyspach mieszka zbyt wielu Polaków i obywateli Europy Wschodniej. Ich los będzie pierwszą kwestią, jaką należy omówić w rozmowach w sprawie Brexitu – pisze Mark Mardell.

Mardell uważa, że Polska będzie ważnym graczem podczas negocjacji w sprawie Brexitu. Wspomina też Donalda Tuska, który jako przewodniczący Rady Europejskiej podkreśla potrzebę jedności, a także pisze o polskim rządzie, który według niego przywiązuje dużą wagę do praw swoich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii i tych, którzy chcą przyjechać na Wyspy w przyszłości. Mardell nazwał PiS partią nacjonalistyczną, która jest wrogo nastawiona wobec Brukseli i która uważa, że Wielka Brytania jest ważnym sojusznikiem Polski. Autor reportażu przywołuje także wypowiedzi Polaków mieszkających na Wyspach, którzy zastanawiają się nad swoją przyszłością.

– Mamy tysiące pytań dotyczących Brexitu. Czy będziemy mogli otrzymać pożyczkę studencką? Czy będziemy w mogli ukończyć naukę? – pytają studenci, którzy chcieliby przyjechać na Wyspy. – Sytuacja Polaków w Londynie jest bardzo trudna – mówi kierowca autobusu jeżdżącego na Wyspy.– Kiedyś zabierałem 20 pasażerów do samej stolicy, teraz nie ma ani jednego – dodaje. – Nikt nie wie, co się stanie, i ta nie pewność jest najgorsza – mówi Natalia, która od kilku lat mieszka w Wielkiej Brytanii.

– Niestety nie jesteśmy w stanie im odpowiedzieć – pisze Mardell. – Kiedy byłem w Polsce, to odwiedziłem Catherine Barnard, profesor prawa europejskiego wykładającą w Warszawie. Powiedziała, że to wszystko będzie bardziej skomplikowane, niż się wydaje – dodaje.

– Dla tych, którzy są obecnie w Wielkiej Brytanii istnieje prawdziwy problem. Nie mamy danych o tym, kto przebywa w kraju – wyjaśnia Catherine Barnard. – Dla ludzi pracujących w agencjach, pracujących na przy zbiorze żonkili na wschodzie Anglii, trudno może być udowodnić swoje prawo do pobytu w Wielkiej Brytanii, ponieważ mogą nie posiadać odpowiednich dokumentów – dodaje.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniRośnie liczba rodziców karanych za nieobecność ich dzieci w szkole
NastępnyDonald Tusk spotkał się z brytyjską premier Theresą May