Start Wiadomości Bank Anglii ostrzega, że ​​w tym roku Wielka Brytania popadnie w recesję

Bank Anglii ostrzega, że ​​w tym roku Wielka Brytania popadnie w recesję

503
0

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową z 1,25 proc. do 1,75 proc. Bank przewiduje też, że brytyjska gospodarka wpadnie w recesję.

To szósta z rzędu podwyżka stopy procentowej, a zarazem pierwszy od 1995 roku przypadek, by została ona jednorazowo podniesiona o więcej niż 0,25 punktu proc. W efekcie główna stopa procentowa jest obecnie na najwyższym poziomie od grudnia 2008 roku.

Decyzja Banku Anglii jest zgodna z przewidywaniami rynku, bo w czerwcu roczna stopa inflacji wzrosła do 9,4 proc., co oznacza kolejny miesiąc, gdy była ona na najwyższym poziomie od 40 lat. Decyzja Komitetu Polityki Monetarnej (MPC) została podjęta stosunkiem głosów 8:1; jedyny jego członek, który miał odmienne zdanie, postulował mniejszą podwyżkę – do 1,5 proc.

Bank Anglii spodziewa się również, że brytyjski PKB będzie spadał przez pięć kolejnych kwartałów – od ostatniego kwartału tego roku poczynając.

Byłaby to podobnej długości recesja do tej z początku globalnego kryzysu finansowego w latach 2007-2008 oraz do recesji z początku lat 80. i 90. XX wieku, choć byłaby od nich płytsza. Spadek PKB w przyszłym roku ma wynieść 1,25 proc.

PoprzedniSouthampton- kryzys związany z kosztami utrzymania
NastępnyOdwiedzający New Forest zachęcani do niepalenia, aby zmniejszyć ryzyko pożaru