Start Polecane Bank Anglii kolejny raz podniósł stopę procentową i ostrzega przed długą recesją

Bank Anglii kolejny raz podniósł stopę procentową i ostrzega przed długą recesją

350
0

Bank of England podniósł w tym tygodniu główną stopę procentową z 2,25 proc. do 3 proc., co oznacza, że jest ona na najwyższym poziomie od 2008 r. Bank ostrzega jednocześnie, że recesja, w której już jest brytyjska gospodarka, może być najdłuższą, od kiedy prowadzone są statystyki.

Jest to już ósma z rzędu podwyżka stopy procentowej, ale pierwszy raz od 1989 r. zdarzyło się, by Komitet Polityki Monetarnej zdecydował się na jednorazowe podniesienie jej aż o 0,75 punktu proc.

Przyczyną rozpoczętej w grudniu 2021 r. serii podwyżek stóp procentowych jest inflacja, która utrzymuje się na najwyższych poziomach od 40 lat – we wrześniu jej roczna stopa wyniosła 10,1 proc.

Bank Anglii przewiduje, że szczyt recesji przypadnie na bieżący kwartał, gdy wzrośnie ona do 11 proc., ale jest to mniej, niż prognozowano w sierpniu, a od wiosny przyszłego roku inflacja powinna dość gwałtownie spadać. W ciągu dwóch lat powinna zejść z powrotem poniżej wynoszącego 2 proc. celu inflacyjnego, a pod koniec 2025 r. nawet zbliżyć się do zera.

Bank of England spodziewa się również znaczącego wzrostu bezrobocia, które w szczytowym momencie ma dojść do 6,5 proc.

PoprzedniKoszt utrzymania: Portsmouth otwiera “ciepłe przestrzenie”
NastępnyKsiążę William ogłasza finalistów nagrody Earthshot za milion funtów