Z globalnej analizy wynika, że wzrok dzieci stale się pogarsza, a co trzecia z nich jest obecnie krótkowzroczna lub nie widzi wyraźnie rzeczy w oddali.
Naukowcy twierdzą, że blokady związane z Covidem miały negatywny wpływ na wzrok, ponieważ dzieci spędzały więcej czasu przed ekranami, a mniej na świeżym powietrzu.
Badanie alarmuje, że krótkowzroczność to rosnący globalny problem zdrowotny, który do 2050 roku dotknie kolejne miliony dzieci.
Najwyższe wskaźniki występują w Azji – 85% dzieci w Japonii i 73% w Korei Południowej ma krótkowzroczność, a ponad 40% występuje w Chinach i Rosji.
Paragwaj i Uganda, gdzie odsetek krótkowzroczności wynosi około 1%, odnotowały jedne z najniższych poziomów krótkowzroczności, podczas gdy w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych odsetek ten wynosił około 15%.
Badanie dotyczyło badań obejmujących ponad pięć milionów dzieci i nastolatków z 50 krajów na wszystkich sześciu kontynentach.
Analiza liczb wykazała, że w latach 1990–2023 krótkowzroczność wzrosła trzykrotnie – do 36%.
Naukowcy twierdzą, że wzrost był „szczególnie zauważalny” po pandemii Covida.
Krótkowzroczność zwykle zaczyna się w latach szkolnych i ma tendencję do pogarszania się, aż oko przestanie rosnąć, czyli w wieku około 20 lat.