Start Polecane Ataki ksenofobiczne nie tylko na Polaków

Ataki ksenofobiczne nie tylko na Polaków

1543
0

Koperty z białym proszkiem wysyłane do meczetów w Londynie, wybita szyba w sklepie imigrantów w Norwich czy atak na hinduską restaurację w Londynie – to tylko niektóre z ostatnich ataków na tle rasistowskim zgłoszonych po referendum w Wielkiej Brytanii.

Najnowsze dane mówią o ponad trzech tysiącach przestępstw i incydentów zgłoszonych na policję w całym UK w drugiej połowie czerwca – to o 42 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – informuje serwis newsowy rt.com.

Rekordowym dniem pod względem zgłoszonych przypadków takich incydentów był 25 czerwca – odnotowano aż 289 domniemanych przestępstw. Tysiące osób publikowało w sieci posty z hashtagiem #PostRefRacism, by pokazać światu przypadki ksenofobicznych zachowań na brytyjskich ulicach po ogłoszeniu Brexitu.

W zeszłym tygodniu do meczetów w Tottenham, Leyton i Finsbury Park przesłano koperty z białym proszkiem i niepokojącymi napisami. Inną przesyłkę z podobną zawartością otrzymał Lord Ahmed, muzułmanin ściśle związany z parlamentem UK.

Metropolitan Police prowadzi również śledztwo w sprawie ataku na hinduską restaurację w Brick Lane w Londynie, która należy do Azmala Husseina, będącego zwolennikiem dalszego członkostwa w Unii Europejskiej. – Jestem absolutnie zdruzgotany tym atakiem. Byłem aktywnym działaczem kampanii na rzecz pozostania w UE, jestem znany przez lokalną społeczność. Hindusi żyją tutaj od 200 lat, mamy prawo żyć w Wielkiej Brytanii – mówił Hussein.

W Norwich wandale wybili cegłą szybę The Village Shop, w sklepie sprzedającym wschodnio-europejskie produkty żywnościowe, a następnie próbowali spalić lokal.

W Plymouth również doszło ostatnio do ataku o podłożu ksenofobicznym – tym razem spłonęła przydomowa szopa z narzędziami, na miejscu zostawiono również list z pogróżkami. Z kolei nasi rodacy w angielskim Hoddesdon, gdzie na jednym ze sklepów pojawiło się obraźliwe graffiti.

Rosnąca liczba ksenofobicznych incydentów na terenie Wielkiej Brytanii skłoniła do interwencji m.in. Ambasadę RP i polskiej konsulat.

– Ambasada RP współpracuje z lokalnymi władzami w przypadku każdego ze zgłoszonych ksenofobicznych incydentów. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni eskalacją ataków z obelg i obraźliwego graffiti do przestępstw, które zagrażają życiu ludzkiemu. Apeluję do każdego, kto jest świadkiem albo ofiarą podobnych ataków o zgłaszanie ich na policję – powiedział Michał Mazurek, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie.

Ksenofobiczne incydenty potępili również burmistrz Londynu Sadiq Khan, minister ds. europejskich David Lidington, minister ds. społeczności i samorządu lokalnego baronesa Williams, minister ds. zwalczania ekstremizmu lord Ahmad, społeczność żydowska w Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W geście solidarności poseł Partii Pracy Andy Slaughter odwiedził znajdujący się w jego okręgu wyborczym POSK, zaś poseł polskiego pochodzenia Daniel Kawczyński z Partii Konserwatywnej zaprosił przewodniczącą POSK do Izby Gmin.

Jak zgłosić przestępstwo na tle ksenofobicznym:

Policja:

  • w nagłych przypadkach 999
  • w pozostałych przypadkach 101 albo 101@dc.police.uk

Sprawy można też zgłaszać w internecie, kiedy padło się ofiarą ataku bądź było się świadkiem ataku.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNaukowcy: Londyńczycy powinni zarabiać więcej
NastępnyZamach terrorystyczny w Nicei