Start Brexit Apel do Polaków w UK, aby nie zwlekali z rejestracją w systemie...

Apel do Polaków w UK, aby nie zwlekali z rejestracją w systemie osiedleńczym

1449
0

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych do spraw imigracji Caroline Nokes zaapelowała do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii o nieodkładanie w czasie rejestracji w systemie osiedleńczym i zabezpieczenie swoich praw po Brexicie.

Według najnowszych danych, Polacy są najwolniej rejestrującą się grupą. Zaledwie 17 proc. rodaków wypełniło aplikację settled status. Brytyjski rząd planuje przeprowadzenie kampanii reklamowej w językach narodowych skierowanej bezpośrednio do tych społeczności, które mają najniższy poziom rejestracji.

Do tej pory aplikacje złożyło 909,3 tys. osób, co według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego stanowi mniej więcej jedną czwartą wszystkich obywateli z 27 państw członkowskich, którzy mieszkają na stałe w Wielkiej Brytanii.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej, trzeba udowodnić, że w ostatnich pięciu latach każdego roku przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony (ang. pre-settled status), który będzie można zmienić na osiedlony po spełnieniu wymogu pięciu lat.

Nieuzyskanie w wyznaczonym terminie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej może grozić uznaniem dalszego pobytu takiej osoby na terytorium Wielkiej Brytanii za nielegalny.

PoprzedniNowy park wodny otwarty w Lee-on-the-Solent
NastępnyKolejny wypadek z udziałem elektrycznej hulajnogi