Start Polecane Antybiotyki w rzekach Europy, w tym także w Tamizie

Antybiotyki w rzekach Europy, w tym także w Tamizie

607
0

Stężenie antybiotyków w niektórych rzekach na świecie przekracza nawet 300 razy poziom uważany za bezpieczny. Problem ten dotyczy również Europy.

Zespół pod kierunkiem naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu York sprawdzał stężenie 14 powszechnie stosowanych antybiotyków w rzekach płynących na obszarze 72 krajów na sześciu kontynentach. Pod lupę wzięto między innymi Dunaj, Mekong, Sekwanę, Tamizę, Tybr, Tygrys.

Choć najgorzej sytuacja przedstawia się w Azji i Afryce, nie oznacza to, że rzeki Europy są wolne od problemu. Analiza wykazała częste przekroczenia dopuszczalnych poziomów także na naszym kontynencie.

Najczęściej natykano się w rzekach na trimetoprym – znaleziono go w 307 z 711 miejsc poboru próbek wody. Lek ten stosuje się głównie przy infekcjach układu moczowego.Stężenie innego antybiotyku, cyprofloksacyny, przekraczało dozwolone poziomy w 51 badanych miejscach.

Według naukowców zanieczyszczone antybiotykami rzeki mogą w dużym stopniu przyczyniać się do wzrostu oporności bakterii na antybiotyki.

PoprzedniSzef brytyjskiego MSZ: forsowanie Brexitu bez umowy to polityczne samobójstwo
NastępnyBoots z zamiarem zamknięcia 200 sklepów w Wielkiej Brytanii