Start Polecane Anglia: Koniec z występami zwierząt w cyrkach

Anglia: Koniec z występami zwierząt w cyrkach

1046
0

Cyrki na terenie Anglii nie będą mogły wykorzystywać do występów dzikich zwierząt. Nowe prawo ma zostać wkrótce ogłoszone przez ministra środowiska, Michaela Gove – informuje Independet.

Na taki krok zdecydowano się po publicznych konsultacjach, w których 94,5 proc. społeczeństwa poparła wprowadzenie zakazu. Zdaniem wielu osób, zwierzęta w cyrkach są często poddawane brutalnemu i poniżającemu traktowaniu z rąk cyrkowców –  są bite, głodzone i utrzymywane w niehigienicznych warunkach. Przeciwnicy występów zwierząt w cyrkach przekonują, że sztuka cyrkowa może być piękna, gdy tworzona jest przez artystów, a nie zwierzęta.

W Szkocji przepisy zakazujące występów dzikich zwierząt w cyrkach uchwalono pod koniec zeszłego roku, a ponad połowa lokalnych władz w całej Wielkiej Brytanii odmówiła zgody na udostępnienie gminnych terenów cyrkom, które  wykorzystują zwierzęta. Podobnych praktyk zakazano już w ponad 40 różnych krajach na całym świecie, w tym większość w Europie, Ameryce Łacińskiej i kilku krajach azjatyckich.

Początkowo zmiany w prawie miały zostać wprowadzone w 2010 roku, o czym w swoim manifeście wyborczym zapewniał ówczesny premier David Cameron. Obietnice jednak spełzły na niczym, a do planów powrócono pięć lat później. Wyglądano jednak na to, że przepisy wejdą w życie dopiero teraz. Jak informuje Independent, minister Michael Gove wprowadzi zakaz występów zwierząt jeszcze w tym roku. Prawo będzie obowiązywało jedynie w Anglii. Władzie Walii i Irlandii Północnej muszą podjąć własną decyzję.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniZwiedzanie starego komisariatu policji w Southampton
NastępnyFirma ukarana grzywną po tym, jak pracownik stracił nogę w kolizji z wózkiem widłowym