Start Wiadomości Angielskie tradycje Wielkanocne

Angielskie tradycje Wielkanocne

2171
0

Choć Wielkanoc w Wielkiej Brytanii różni się od tej w Polsce, to w obu przypadkach przygotowania do niej zaczynają się nawet kilka tygodni wcześniej.

W Wielkiej Brytanii najważniejsze obchody świąt rozpoczynają się w Wielki Piątek (Good Friday) i trwają do poniedziałku (Easter Monday), wszystkie te dni są też wolne od pracy. Zarówno w Polsce, w Wielkiej Brytanii, jak i w wielu innych krajach niezbędnym elementem świąt są jajka, dlatego wszechobecne czekoladowe jajka różnej wielkości, a także świąteczny zajączek to jedne z najważniejszych symboli zbliżającej się Wielkanocy w UK.

Uliczne festiwale

W przeciwieństwie do Polski nieznana jest tu tradycja święconki – na Wyspach kultywują ją tylko Polacy, którzy tego dnia święcą pokarmy w polskich parafiach. W kościele katolickim święta Wielkiej Nocy uznawane są za najważniejsze w ciągu roku, dlatego też polskie kościoły w Wielkiej Brytanii nie mogą narzekać na brak wiernych. Jednak, choć dla wielu Polaków to czas zadumy i modlitwy, dla Brytyjczyków świętowanie zaczyna się już od Wielkiej Soboty – z tej okazji odbywają się nawet uliczne festiwale. W Niedzielę Wielkanocną, po śniadaniu i kościele, Brytyjczycy udają się na spacer, a o ile pozwala na to pogoda – urządzają piknik w parku, gdzie spotykają się z rodziną i przyjaciółmi. W przeciwieństwie do Polski, w UK święta mają bardziej komercyjny charakter (w Poniedziałek Wielkanocny otwiera się nawet niektóre sklepy, które kuszą znacznymi obniżkami cen), znacznie mniej nawiązuje się także do religii.

Symbol

– Wielkanoc w UK nie jest obchodzona jakoś szczególnie hucznie, porównując ją do świąt Bożego Narodzenia, do którego Anglicy przyszykowują się tuż po Halloween; można powiedzieć, że jest to święto dosyć skromne. Oprócz wszędobylskich czekoladowych jaj, złotych królików z dzwoneczkami i słodkich bułek z krzyżem, święto to, obchodzone jest podobnie do tego, jak robimy to w Polsce. Mamy tu Maundy Thursday – Wielki Czwartek, Good Friday– Wielki Piątek i Holy Saturday – Wielką Sobotę, a święta kończą się Easter Monday, czyli polskim lanym poniedziałkiem. Symbolem świąt wielkanocnych w Anglii jest Easter Bunny – można przeczytać na blogu mamaw.uk.

Święta w Wielkiej Brytanii nie byłyby tym czym są bez wielkanocnych zabaw dla najmłodszych. Tu też najważniejszą rolę odgrywają wspomniane czekoladowe jajka. Do najbardziej popularnych zabaw należy Egg Hunt, czyli polowanie na jajka. Polega ona na tym, że w Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają czekoladowych jajek pochowanych wcześniej przez rodziców (w ogrodzie lub w domu). Z kolei Rolling Eggs, czyli toczenie jaj, to zabawa, w której wygrywa osoba, której jajko najszybciej sturla się na dół z niewielkiej górki i się przy tym nie stłucze. Inna zabawa to Egg Jarping lub Egg Tapping, która polega na tłuczeniu skorupek – dzieci stukają jajkami o jajka swoich przeciwników tak, aby je stłuc. Wygrywa ta osoba, której jajko po zakończonej rozgrywce zostaje w całości. To zabawy, które mimo upływu lat wciąż cieszą się sporym powodzeniem – przede wszystkim dlatego, że mogą brać w nich udział całe rodziny i spędzić wspólnie jeszcze więcej czasu.

Angielskie potrawy wielkanocne:

  • Simnel cake – ciasto owocowe pokryte masą marcepanową z dodatkiem 11 marcepanowych kulek na wierzchu, które symbolizują apostołów (bez Judasza).
  • Roast lamb – obiad na Niedzielę Wielkanocną, na który składa się pieczona jagnięcina z sosem miętowym, zapiekane ziemniaki i warzywa.
  • Easter pudding – jasne ciasto polane delikatnym sosem przypominającym budyń waniliowy z bakaliami.
  • Hot Cross Buns – miękkie i aromatyczne bułeczki z przyprawami korzennymi z charakterystycznym białym krzyżem na wierzchu.
ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniKandydaci na kierowców będą musieli korzystać z nawigacji na egzaminie praktycznym
NastępnyPsi Patrol w parku rozrywki w Bournemouth