Start Poradniki Alkoholizm – pomoc uzależnionym i ich rodzinom w Wielkiej Brytanii

Alkoholizm – pomoc uzależnionym i ich rodzinom w Wielkiej Brytanii

11878

Alkoholizm to stale postępujące, przewlekłe schorzenie. Uzależnienie od alkoholu powoduje szereg groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Alkoholizm działa destruktywnie nie tylko na samego alkoholika, ale również na jego najbliższe otoczenie. Sprawdź, gdzie w UK można uzyskać wsparcie w walce z tą chorobą.

Niewątpliwie alkoholizm jest chorobą całej rodziny a nie tylko jednego z członków. Objawy alkoholizmu jednego członka rodziny organizują i nadają kształt życiu rodzinnemu. Początkowo rodzina, podobnie jak alkoholik, zaprzecza istnieniu problemu choroby alkoholowej. Nikt jeszcze nie myśli o szukaniu pomocy na zewnątrz. Potem następują próby pozbycia się problemu. Rodzina ogranicza kontakt z otoczeniem i próbuje chronić swój wizerunek. W kolejnym etapie następuje chaos – rodzina traci nadzieję, że uda się rozwiązać problem. W rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym najbardziej cierpią dzieci. Wszystko kręci się wokół prób wpłynięcia na zachowanie alkoholika i zaniedbuje się prawidłowe wychowanie dzieci. Alkoholizm staje się codziennością i zaczyna kształtować postawę oraz działanie najbliższych osoby pijącej.

Osoby współuzależnione często czują się bezradne, nie wiedzą gdzie i jak szukać pomocy lub boją się, że prosząc o pomoc występują przeciwko osobie pijącej.

Gdzie szukać pomocy w Wielkiej Brytanii?

O pomoc można zwrócić się lekarza GP, który jest przygotowany do tego, aby udzielić wskazówek w sprawie problemów alkoholowych. W Wielkiej Brytanii działa również wiele organizacji, które pomagają osobom uzależnionym od alkoholu, a także ich rodzinom.

Brytyjskie grupy AA działają na terenie całego kraju. Spotkania są bezpłatne. Informacje o takich grupach można znaleźć na stronie http://www.alcoholics-anonymous.org.uk/.

Infolinie

Narodowa Linia Pomocy oferuje pomoc i poradę osobom uzależnionym, jak i rodzinom osób z problemem alkoholowym. Dzwoniąc pod numer tel. 0800 917 8282 można porozmawiać i poradzić się. Linia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 23.00.

Al – Anon Family Groups

Na stronie internetowej organizacji http://www.al-anon.alateen.org/ znajdziemy informacje na temat spotkań grupowych w Wielkiej Brytanii. Grupy oferują wsparcie dla rodzin i przyjaciół alkoholików.

Eclypse Young PersonsSubstanceMisuse Service to organizacja, która pomaga przede wszystkim młodym osobom dotkniętym problemem alkoholowym. Pod numerem telefonu 0161 273 6686 osoby poniżej 19-go roku życia uzyskają poradę, wsparcie oraz informacje o leczeniu.

Pomoc w języku polskim

W Wielkiej Brytanii działają również polskojęzyczne grupy terapeutyczne.

Nasza Linia Uzależnień to polskojęzyczny telefon zaufania dla osób uzależnionych. Linia działa w każdy czwartek, w godzinach 20.30 – 22.00. Numer telefonu jest płatny 2032 860 570. Więcej informacji na temat infolinii można znaleźć na stronie http://www.eedacc.org/

Polskie Grupy AA. Na Wyspach działa wiele grup wzajemnej pomocy, na spotkaniach których można porozmawiać o swoich kłopotach. W Southampton polskojęzyczne spotkania grupy AA odbywają się pod adresem 147 Shirley Road SO15 3FH. Spotkania mają miejsce w każdą sobotę o godz. 18.00. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 07935 659 559 lub 07417 566 462 (dzwonić po 17-tej).

Więcej informacji o Spotkaniach AA po polsku na terenie Wielkiej Brytanii można szukać na stronie http://www.aa-pik-wielkabrytania.org.pl/index.php/en/

PoprzedniPowolny internet? Jest kilka przyczyn
NastępnyCo to jest PPI i jak go odzyskać w Wielkiej Brytanii