Start Polecane Oto, jak obywatele UE mieszkający w Southampton mogą ubiegać się o status...

Oto, jak obywatele UE mieszkający w Southampton mogą ubiegać się o status osoby osiedlonej

3821

Obywatele Unii Europejskiej mieszkający obecnie w Southampton mogą teraz złożyć wniosek o status osoby osiedlonej (settled status). Rząd Wielkiej Brytanii uruchomił program pilotażowy, który pozwala obywatelom Unii ubiegać się o status osoby osiedlonej przed oficjalną datą opuszczenia Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo.

Pod koniec stycznia program wkroczył w kolejną fazę testową po tym, jak wcześniejsze etapy wdrażania systemu w niektórych placówkach NHS oraz szkolnictwie wyższym zakończyły się sukcesem. Southampton jest jednym z zaledwie 12 lokalnych samorządów uczestniczących w drugiej fazie pilotażowej, co umożliwia wczesną rejestrację.

Southampton City Council’s Registration Services oferuje dodatkową pomoc w nowym systemie dla osób ubiegających się o status osoby osiedlonej. Urzędnicy mogą pomóc użytkownikom skanując i oficjalnie weryfikując paszporty lub biometryczne pozwolenia na pobyt, przed złożeniem wniosku online. Koszt usługi wynosi 14 funtów.  Pełne informacje można znaleźć na stronie internetowej Rady Miasta, a mieszkańcy mogą umówić się na spotkanie, dzwoniąc pod numer 023 8091 5327 lub wysyłając e-mail na adres registrars@southampton.gov.uk

Złożenie wniosku w trybie pilotażowym jest całkowicie dobrowolne. EU Settlement Scheme zostanie w pełni otwarty 30 marca 2019 roku. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2021 r.

Planowana opłata rejestracyjna Home Office 65 GBP została zniesiona. Jednakże ci, którzy będą ubiegać się o status osoby osiedlonej przed 30 marca 2019 roku będą musieli zapłacić 65 GBP, które później będzie refundowane. Te osoby, które uiściły opłatę wcześniej również dostaną zwrot pieniędzy.

Brytyjski rząd opublikował także umowę gwarantującą prawa obywatelom krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu), z Norwegii, Islandii, Lichtensteinu oraz Szwajcarii do ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii po Brexicie na tych samych kryteriach, które obowiązują imigrantów z UE.