Jaguar Land Rover ogłosił, że „wstrzyma” wszystkie dostawy do USA, ponieważ pracuje nad „rozwiązaniem nowych warunków handlowych” po wprowadzeniu taryf na początku tego tygodnia.
W czwartek weszła w życie opłata w wysokości 25% na import samochodów, co jest jednym z kilku środków ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa, które wywołały szok w globalnych łańcuchach dostaw.
Stany Zjednoczone są drugim co do wielkości rynkiem eksportowym dla brytyjskiego przemysłu samochodowego, po Unii Europejskiej.
W oświadczeniu rzecznik Jaguar Land Rover powiedział, że firma „podjęła pewne krótkoterminowe działania, w tym wstrzymanie dostaw w kwietniu, i że opracowywane są średnioterminowe i długoterminowe plany”.
Z Wielkiej Brytanii do USA eksportuje się więcej samochodów niż jakiegokolwiek innego towaru. W okresie 12 miesięcy do końca trzeciego kwartału 2024 r. wartość handlu wyniosła 8,3 mld funtów, według brytyjskiego departamentu handlu.